Jak naprawić relacje pomiędzy teściami?

Jak naprawić relacje między mamą a teściowymi, kiedy moja mama ciągle uważa się za wyrocznię i próbuje cały czas zrobić nam na złość i pokazać, że to ona tu rządzi? Fakt, teściowie nie są święci (baardzo dużo złego od nich obie usłyszałyśmy) i za każdym razem kiedy moja mama czuje, że coś jest nie tak, to zawsze uważa, że to ja daję sobą pomiatać - tak nie jest, bo po prostu staramy się zachować jak najbardziej pozytywne (bądź chociaż neutralne) relacje z nimi. Błagam o pomoc - mam dość tego.

Czasem pomocne bywa zorganizowanie spotkania na neutralnym gruncie mającego na celu wyjawienie swoich emocji i oczekiwań związanych z relacją, wysłuchanie drugiej strony, wyjaśnienie w razie potrzeby. Ważne,żeby Pani nie starała się mediować pomiędzy stronami. Jest Pani emocjonalnie związana i z jedna i z drugą stroną (choć z mamą bardziej) i ta tzw podwójna rola uniemożliwia Pani obiektywizm (szczególnie, że chce Pani być w dobrych relacjach z obydwiema stronami), a tym samym wystawia Panią na zranienie i złość z dwóch stron. Jeszcze inaczej mówiąc jest Pani w konflikcie lojalności. Dlatego najlepszym wyjściem byłoby dogadanie się dwóch stron, a dla Pani jasna komunikacja stawianie granic i nie wchodzenie w role mediatora i "rozjemcy".

Dzień dobry,
po pierwsze musi pan zdać sobie sprawę, że zarówno pani mama, jak i teściowie to dorosłe osoby, które decydują o sobie. W związku z tym nie może pani brać odpowiedzialności za to jakie mają relację między sobą. Proszę przede wszystkim pomyśleć teraz o sobie, o swoich potrzebach i dać sobie prawo do bycia kimś odrębnym od mamy czy teściów.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl