Jak nauczyć 5-miesięczne dziecko zasypiania w swoim łóżeczku?

Witam. Mamy 5 miesiecznego synka, po kąpieli wypija mleko z butelki i czasem zasypia na 20 min po czym sie budzi, ale za jakies 30 min robi sie senny i wtedy wypija dalej mleko i juz zasypia. Śpi czasem 4 a czasem 5 godzin. Karmie go u nas w łóżku ale jak zasypia przenosze do jego łóżeczka. Chcialabym nauczyc go zasypiania odrazu w jego łózeczku, ale nie wiem jak to zrobic bo on za pierwszym razem i tak nie zasnie. Jedyna opcja jest karmienie go w łózeczku bo pozniej zasnie napewno.

Witaj,
trudno jest odpowiedzieć w tym miejscu na pytanie"jak to zrobić".Mogę tylko napisać,że jest to rodzaj niepeności dziecka,co do poczucia bezpieczeństwa/obecności rodzica przy nim/.Może być więc skutkiem wcześniejszych lęków związanych z brakiem bliskości matki,Tak,czy inaczej na doświadczaniu tejże bliskości będzie się rozwijało u dziecka najważniejsze przekonanie:że jest bezpieczne.Dlatego proszę niczego nie przyspieszać ale pozwolić sobie na bycie w kontakcie z dziecięcym psychologiem tak długo,aż uzna,że dziecko posiada wystarczające cechy bezpiecznego przywiązania.Piszę o tym dlatego,że własnie w tej chwili jest szansa na pokierowanie rozwojem więzi w najlepszy sposób albo zaprzepaszczenie szansy i niezamierzone zneurotyzowanie rozwoju psychicznego.
Bardzo zachęcam.

A jak jest podczas drzemek? Może warto wykorzystać doświadczenia z drzemek?
Zasypiania maluszka trzeba nauczyć, szczególnie- samodzielnego zasypiania we własnym łóżeczku. Najlepszą opcją jest by nie robić tego przy karmieniu, tylko położyć maluszka, chwilkę przy nim posiedzieć, a potem odejść i pozwolić mu zasnąć samemu. To daje szansę, że gdy przebudzi się w nocy, będzie potrafiła sam zasnąć z powrotem (niemowlę przyzwyczajone do różnego typu usypiań- czy to w wózku, czy przy piersi, czy przy butelce itp- wybudzone nie potrafi poradzić sobie samo i potrzebuje odtworzenia rytuału usypiania). Zmiany jednak warto wprowadzać stopniowo- najpierw zmiana miejsca, potem odzwyczajanie od zasypiania przy butelce, potem zasypianie samodzielne. Na początku będzie to związane z protestem maluszka, wymagać będzie pewnej konsekwencji i stanowczości (ale także uważności na potrzeby maluszka) i mimo, ze na początku będzie bardzo trudno, to jest to możliwe do osiągnięcia i przynosi wiele korzyści.