Jak nauczyć dziecko, aby oddawało mocz do nocnika?

Witam, chciałam się zapytać odnośnie nocnikowania. Córka ma rok i 9mcy. W niecały tydzień pojela że wola się siusiu i nie robi już w majtki. Natomiast wola siusiu ok 40 razy dziennie z czego zrobi kilka razy siusiu. Jak nauczyć ja że jak naprawdę chce siusiu to niech wola. Chyba traktuję to jako zabawę albo jak chce gdzieś iść i zawola siusiu to wie że ja zareaguje i przyjdę do niej. Problem też jest z kupa. Wola że chce siusiu ale nie chce robić kupy do nocnika i jest przy tym placz.

Córeczka dopiero zaczyna uczyć się poczucia własnego ciała, potrzeb i ich kontroli. Faktycznie interesująca dla niej może być w tym Pani relacja i uwaga, jaka Pani poświęca córce, gdy zawoła. Oznacza to jednak, że może to nie wynikać z realnego zrozumienia potrzeby (odczucia z ciała), ale raczej interakcji społecznej. Być może córka jest jeszcze za mała na trening czystości? Nic się nie stanie, jeśli będą Państwo - bez frustracji- reagować na zawołanie i tłumaczyć (wzmacniać) wówczas, gdy realnie córeczka się załatwi. Pomocne tu bywają systemy żetonowe związane np nagrodami (np uśmiechnięte buźki lub naklejki za pozytywne załatwienie się, ale bez kar czy negatywnych informacji zwrotnych). Jeśli jednak dziecko nie jest gotowe, będzie zmuszane, będzie płakać itp przedłużanie takiej sytuacji może wywołać u córy negatywne skojarzenia z nocnikiem i w efekcie zablokować (bardziej niż przyspieszyć) rozwój w tej sferze. Bo obiektywnie rzecz biorąc zwykle dzieci później (około 2,5-3 lat) opanowują trening czystości, dlatego córeczka jeszcze ma czas, Dlatego gdyby Mała mocno protestowała, warto wstrzymać się z treningiem czystości jeszcze na parę miesięcy, a potem wrócić do niego znowu.

Witam,

pani córeczka wchodzi w okres, w którym zaczyna się trening czystości i przejawia motywacje w tym kierunku. Pani zadaniem jest obserwować pory moczenia pieluszki, w związku z tym, że dziecko nabywa kontrolę nad pęcherzem moczowym - jest w stanie uczyć się, czyli stałe pory wysadzania na nocnik, rano po wybudzeniu, po spacerze, w momencie kiedy mówi, że sika, dobrze jest stosować pieluszki tetrowe, powodują dyskomfort. Należy dziecko uczyć intymności związanej z treningiem czystości, w spokoju, gdzieś na uboczu, nie robić z tego sensacji, Wytłumaczyć dziecku w jaki sposób należy korzystać z nocnika, do czego służy, polecam książeczkę: "Nocnik nad nocnikami" Alony Frankel (wyd. Nisza).

Pozdrawiam serdecznie

Witam, ciekawą propozycją dla rodziców jest książka z serii "Mamie na ratunek, Nauka korzystania z nocnika" lub "Sposób na nocnik. Pierwsza toaleta Twojego dziecka". Proszę również porozmawiać z pediatrą dziecka. Ważna jest cierpliwość, wyrozumiałość. Z czasem dziecko zrozumie że jest to normalna czynność a nie sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Na razie jest ciekawe swojego ciała, poczucia kontroli. Nie zawsze jeszcze potrafi być może rozpoznać sygnały płynące z ciała. Może to powodować stres. Warto rozmawiać o tym ( np.: http://www.empik.com/nocnik-nad-nocnikami-dziewczynka-frankel-alona,prod19610134,ksiazka-p)
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Z Pani opisu wynika, że Pani córeczka dramatycznie potrzebuje Pani obecności, zainteresowania i opieki. Jest bardzo inteligentna, bo szybko nauczyła się wywoływania w Pani odpowiednich reakcji. Zamiast złości na dziecko proponuję dać Jej więcej uwagi, ciepła i serdeczności. Maleńkie dziecko tego potrzebuje.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl