Jak nauczyć dziecko samodzielnego korzystania z toalety?

Witam mam syna 2,5roku chodzi bez pieluchy od dawna bo woła ale mam problem z kupą bo boi się zrobić na nocnik czy ubikacje nie wiem jak podejść do tego bo raczej próbowałam już wszystkich sposobów ciągle słyszę że nie umie robić,proszę o jakąś podpowiedz co w tym kierunku można zrobić

Rozumiem, że wiele sposobów już Pani próbowała. Wiemy, że trening czystości jest ważnym elementem dojrzewania dziecka jest tez jednak dość często przyczyna frustracji. Coś co może Pani zrobić, próbować co jakiś krótki moment sadzać syna na nocniczku z "zamiarem spróbowania zrobienia kupki", gdy "się nie uda" nie komentować tylko pozwolić mu wrócić do swoich zajęć. Tak aby robienie kupki było tylko jednym z elementów dnia dziecka, przerywnikiem a nie stałym najważniejszym jego aspektem. Gdy nie uda się dostarczyć kupki do nocnika przez jakiś czas nie komentować całej sprawy, jedynie zmienić bieliznę. Ważne by odblokować synka i nie potęgować porażki a wzmacniać przekaż iż to zwykła rzecz i wkrótce ja opanuje. Powodzenia! Ważny jest spokój, wyrozumiałość dla dziecka i jego wspieranie.

Jeśli nie zna Pani rzeczywistej przyczyny strachu (może jakieś złe skojarzenie? doświadczenie? itp) warto go dopytać synka konkretnie o możliwe przyczyny lęku. Można także spróbować przez modelowanie- pokazanie dziecku na zaufanym przykładzie- np taty- ze nie jest to nic groźnego. Oczywiście jeśli jest to możliwe zarówno w kwestiach fizycznych jak i dotyczących emocji (wstydu). Czasem warto na jakiś czas "odpuścić", by dziecku częste wracanie do tematu nie wyrobiło negatywnego skojarzenia. I dopiero po jakimś czasie powrócić do edukacji.