Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie?

Problem ze spaniem dziecka. Z zona mamy 4 letniego syna. Problem polega na tym ze nasz syn budzi sie w nocy o roznych godzinach i przychodzi do nas do lozka, jest to juz dla nas meczace. Wejdzie do naszego lozka,chwila i spi dalej. Ten procesz trwa juz dlugi czas. Nie idzie go oduczuc tego nawyku. Z zona poswiecamy dziecku duzo czasu w ciagu dnia.Spimy w jednym pokoju wszyscy razem,ale dziecko ma swoje lozko.Za tydz dziecko bedzie mialo swoj pokoj,i my swoj.Co zrobic zeby nie przychodzil do nas?

Witam
Jest to temat wielu wizyt rodziców u psychologa...Nie ma jednoznacznego wieku w którym dziecko "powinno spać samodzielnie"..bo na to składa się wiele czynników ...które mają wpływ na emocje dziecka, a te często rezonują z różnymi lękami u dziecka co skutkuje potrzebą wspólnego spania z rodzicami. Często bywa tak, że jeśli dziecko wcześniej spało z rodzicami, to trudno mu jest zrozumieć , że nagle musi spać samo,..bo czuje się odrzucone...i żadne racjonalne tłumaczenia nie skutkują..Na to się nakładają różne inne czynniki...związane z tym, co się działo w ciągu dnia...i jaki to miało wpływ na emocje dziecka...i wiele innych...Czasem chęć spania samodzielnego pojawia się samoistnie u dziecka i nie ma tu reguły , kiedy to następuje, bo każde dziecko jest inne...
Proponuję udać się do psychologa dziecięcego, jeśli jest to problem...i wspólnie próbować rozwiązać tą kwestię.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Czteroletnie dziecko jest na tyle duże, że można spróbować dowiedzieć się rozmawiając z nim, co takiego dzieje się w nocy, że odczuwa potrzebę bliskości i zmienia miejsce spania. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego, najlepiej specjalizującego się w psychologii rozwojowej dziecka. Specjalista udzieli bardziej fachowej odpowiedzi na Pana pytanie i będzie potrafił pomóc.