Jak nauczyć dziecko spać w swoim pokoju?

Prosze o pomoc! Moja corka 6-latka nie chce spac w swoim pokoju. Spi razem z mlodszym bratem. Razem ida do lozek jest zawsze tak samo. Mlodszy zasypia szybko i przesypia cala noc. Nawet jak czasem jest placz corki to sie nie obudzi. Spia w pokoju na gorze, wiec gdy zasna ja chce cichutko zejsc na dol do meza, ale niestety kazdy drobny szelest zaraz wybudza corke i juz jest po spaniu. Zaznacze ze spi od malego w swoim pokoju najpierw w lozeczku, teraz w wiekszym lozku. Ma zapalone swiatlo jak zasypia ja przy nich siedze. Nie wiem juz co robic. Jak zasnie, bo czasem sa takie dnie ze zasnie i spi do rana, i uda mi sie zejsc na dol to po ok. Godzinie ona schodzi na dol na ogol z pretekstem wogole nie zwiazanym ze spaniem czy z jakims snem. Dla mnie jest to strasznie meczace i denerwujace, bo nie mieszkam no. Z mama zeby mogla mi jakos pomoc. Jak to zawsze babcie magicznie robia. Prosze o pomoc dla siebie i dla corki.

Dzieci często testują granice rodziców i nawet niezłośliwie, ale skutecznie próbują "ugrać" to, czego chcą. Jeśli jest Pani pewna, ze córeczce nic się nie dzieje, jest bezpieczna itp to warto z miłością, ale w bardziej konkretny i stanowczy sposób postawić jej granice. Są różne metody- na przykład skracanie czasu pobytu w pokoju dzieci (co tydzień o kilka minut) przed zaśnięciem, wyznaczenie granicy godzinowej pobytu w ich pokoju (np że zawsze o 21 ma Pani inne obowiązki) itp. Oczywiście bardzo ważne jest, by najpierw wytłumaczyć córeczce, co się będzie działo, jakie będą zasady i jak będzie wyglądało kładzenie do snu. Ważne także, by na początku zmiany nie były diametralne -czyli nie likwidujemy jakiegoś zwyczaju, ale go modyfikujemy- to jest dla dzieci łatwiejsze do zaakceptowania, bo stanowi mniejszą "stratę". Można tez wprowadzić nowe zwyczaje- specjalna lampka do spania, wyjątkowy przytulak- strażnik, który będzie tylko do snu, , cichutka, specjalna muzyka (o ile nie będzie przeszkadzać synkowi) itp., które pomogą córeczce się dostosować. Bardzo jednak istotne jest, by umówić się z dzieckiem na nowe zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. W przeciwnym wypadku Maluszek uczy się, ze odpowiednio długi płacz, marudzenie itp pozwala mu wpływać na zachowanie rodziców, a tym samym powoduje nasilenie nieakceptowanych zachowań i zwyczajów. Zachęcam do działania i konsekwencji.