Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Dzień dobry. Mam 14-letnią còrkę ale nie jestem jej biologiczną matką. Staram się jednak traktować ją jak własne dziecko. Mam 4-dzieci. Troje dorosłych i syna ròwnież 14-letniego. Ale on nie sprawia żadnych kłopotów wychowawczych. Problem polega na tym że còrka jest straszną bałaganiarą. Nie oddaje brudnych ubrań do prania chociaż jest o to systematycznie proszona. Nowe żeczy które wspólnie zakupujemy niszczy po pierwszym chodzeniu tak że nie można ich doprać. Zabrania mi jakiego kolejek wchodzenia do swojego pokoju. Jest oburzona nawet wtedy kiedy robi to jej tata. Ucieka się do różnego rodzaju kłamstw. Ma tendencję do wynoszenia drobnych żeczy z domu. Nie wiem jak jej pomóc chociaż staram się z nią rozmawiać. Nigdy na nią nie krzyczę. Staram się zawsze zwracać do niej spokojnie. Proszę mi powiedzieć dlaczego ma takie zachowanie. Jak mogę jej dopomóc.

Szanowna Pani,
dziewczynka jest w okresie adolescencji (kryzys rozwojowy = faza buntu, etc.) Zachęcałabym Państwa na konsultację psychologiczną, do specjalisty, który pracuje z młodzieżą (psycholog/psychoterapeuta) - po obserwacji systemu (rodziny), można ustalić formę pomocy i określić przyczynę zachowania dziewczynki.
Pozdrawiam serdecznie