Jak nauczyć niemowlaka zasypiać?

Dziem dobry. Moj syn ma 3 miesiace. Mamy problem z zasypianiem i spaniem w nocy. Zasypia w okolicach godziny 23.00 i w nocy przez ostatnie dni ciagle sie budzi, tzn tak jakby spal ale mocno sie kreci, nie moze sobie znalesc miejsca, jak wstaje daje mu smoczek i popic to jest ok i pospi z 30 min lub 1,5 godziny i potem znowu. Czasem zanim znowu zasnie to wdtaje kilka razy. Kąpiel mamy po 20:00 i chcialabym zeby nauczyl sie chodzoc spac o 21:00 a on jak jest zmeczony to po kapabiu zrobi sobie drzemki 30 min i wstaje. I wtedy siedzimy do 23:00. Ostatnia drzemke staram sie by mial do 18:00 lub 18:30. W dzien tez nie ma ustalonych godzin konkretnych na spanie. Wstaje w okolicach godziny 8 zazwyczaj chwile po.

Dzień dobry
Pani syn jest tak mały, że rządzi się jeszcze swoimi prawami dotyczącymi aktywności snu i czuwania. przez większość swojego życia (tj 9 miesięcy życia płodowego) utrzymywał naprzemienną z Panią aktywność, tj jeśli Pani była aktywna (chodziła, poruszała się, tańczyła -zakładając że nie przy głośnej muzyce) syn spał, jeśli natomiast Pani odpoczywała syn się budził. Zapewne obserwowała to Pani po jego aktywności kiedy tylko siadała Pani na chwilę:) Tak więc jeśli tylko nie była Pani nadmiernie imprezującą matką w czasie ciąży, rytm dobowy Pani syna jest całkowicie naturalny. Proszę również pamiętać, że dziecko do ok 7m-ca nadal hormonalnie funkcjonuje jak w życiu płodowym. Natomiast, aby dziecko z czasem nauczyło się zasypiać wcześniej, wystarczy, że będzie Pani utrzymywała rytmiczność, którą jak Pani pisze, już teraz Pani utrzymuje. Dziecko z czasem przyzwyczai się, że czas wyciszenia po kąpieli, przygaszenia światła i większej ciszy będzie oznaczało, że to już czas na sen. Serdecznie pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/