Jak nauczyć się podejmować decyzje?

Dlaczego moje życie jest takie beznadziejne? Mam 20 lat, miałam zamiar otwierać sklep spożywczy i studiuję ale tak naprawdę nie chcę ani tego ani tego chciałabym wyjechać do chłopaka za granice i wspólnie zbierać pieniądze na budowę domu, mama wspiera mnie we wszystkich podjętych decyzjach ale tato nie jest tak łatwy i z nim jest gorzej boję się chyba że go zawiode bo już w sumie nastawił się na ten sklep i oczywiście musi być wszystko po jego myśli, nie wiem sama co już robić, czy siedzieć w Polsce i być na utrzymaniu rodziców póki nie otworze sklepu czy rzucić wszystko i wyjechać? Trochę szkoda było by mi studiów, nie wiem sama co myśleć strasznie męczy mnie ta sytuacja, może powinnam skończyć studia i zacząć zabawę w sklep? Ale nie wiem czy się do tego nadaje a poza tym szczerze powiedziawszy taka praca nie jest szczytem marzeń chciałabym zostać agentem celnym i takie studia robię ale w Polsce nie dorobię się póki co ma swoje plany związane z własnym domem czy chociażby własną firmą pomocy...

Dzień dobry,
Rozumiem, że to dla Pani bardzo trudny okres w życiu i czas poważnych wyborów. Niestety nie ma przepisu na to jak nauczyć się podejmować decyzje, bo w zasadzie to nie jest umiejętność sama w sobie. Każdy człowiek musi dokonywać wyborów i każdy z pewnymi z nich ma trudności. Nikt nie jest wstanie przewidzieć w pełni własnej przyszłości i wszelkich konsekwencji każdej decyzji. Niektóre życiowe wybory niosą ze sobą straty oraz zyski i nie zawsze można przeprowadzić jednoznaczny ich bilans. Psycholog nie jest osobą, która może Pani powiedzieć, co zrobić i co konkretnie w życiu wybrać. Każdy człowiek sam bierze odpowiedzialność za własne życie i za wybory, których konsekwencje sam odczuje. Na zdolność do podjęcia dobrej decyzji wpływa wiele czynników m.in. dojrzałość, wiedza o konsekwencjach alternatyw, zdolność przewidywania, analitycznego myślenia, wgląd w siebie - dobra znajomość własnej osoby i swoich potrzeb, doświadczenie życiowe, wsparcie innych osób itd. Czynników tych jest bardzo wiele i przeważnie nie ma na to rady jak np. stać się bardziej dojrzałym, mieć więcej doświadczenia życiowego lub myśleć w bardziej analityczny sposób itp. Na ten moment mogę dać jednak Pani kilka wskazówek: 1. zachować spokój i opanowanie wobec trudnej sytuacji 2. kierować się rozumem oraz sercem (emocjami oraz poznaniem, myśleniem) 3. starać się zrobić rozeznanie we własnych potrzebach (a nie potrzebach innych) 4. starać się poznać jak najlepiej siebie (wgląd) 5. brać odpowiedzialność za własne życie 6. układać życie według własnego pomysłu i potrzeb a porady innych traktować jako cenne wskazówki z których można skorzystać lub też nie (nie czuć się zobowiązanym do wprowadzania ich w życie) 7. poznać własne marzenia i starać się je zrealizować 8. dążyć do subiektywnego poczucia bycia szczęśliwym 9. zrobić listę decyzji do podjęcia i do każdej stworzyć dwie kolumny - straty i zyski 10. żyć w teraźniejszości jednocześnie dbając o lepsze jutro dla siebie. Jest Pani bardzo młodą osobą i mam nadzieję, że uda się Pani dokonać właściwych wyborów a w razie, gdyby nie pamiętać o tym że pewne błędy życiowe można też naprawić. Dojrzałość to także zdolność akceptacji pewnych sytuacji takimi jakimi są oraz różnych konsekwencji dokonanych wyborów. Pozdrawiam serdecznie