Jak nawiązać kontakt z rówieśnikami?

Witam, rok temu się przeprowadziłam do innego kraju,chodzę tu do szkoły,na początku było trudno, ale z czasem jest coraz lepiej,lecz mam mały problem, czasem mnie to dołuje. siedzę na lunchu z grupą ludzi,którzy ze sobą rozmawiają a ja siedzę cicho, nie wiem jak się włączyć do rozmowy, sama muszę zacząć,bo siedzę tak cicho ze oni zapominają ze ja tam w ogóle jestem. Oczywiste jest,ze gdy mam mniej kontaktu z rówieśnikami to samopoczucie spada. Co mogę zrobić, żebym miała z nimi więcej kontaktu?

Dzień dobry, proszę pamiętać że przebicie się przez dużą grupę wcale nie jest łatwe. Warto wybierać małe grupy na początek, takie które prowadzą spokojne rozmowy. Wtedy zawsze łatwiej się wtrącić w rozmowę, zadać pytanie, powiedzieć swoje spostrzeżenia. To co ważne to próbować. Kiedy nie próbujemy to atakujemy samych siebie, źle o sobie myśli a to tylko pogłębia problem.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam, aby nauczyć się lepiej komunikować z otoczeniem ważne jest podejmowanie prób w nawiązywaniu kontaktów. Warto uczyć się stopniowo, stawiając sobie małe cele na początek. Obserwować jak rozmawiają inni, jak się zachowują, nie próbować włączać się do rozmowy dużej grupy, aby nie wywoływać na początek zbyt dużego stresu. Zacząć od jednej, dwóch osób, nabrać pewności siebie. Przesyłam link do artykułu: https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,715,niesmialosc-ktora-nie-mija-z-wiekiem.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl