Jak nawiązywać kontakty z ludźmi?

Witam. Mam 19 lat. Mam pewien problem dotyczący komunikowania się z innymi osobami. Chodzi o to, że nie potrafię być do końca sobą przed innymi osobami, szczególnie w szkole. Mój problem jest taki, że duszę się w ciasnym, sztywnym wyobrażeniu o mnie drugiego człowieka. Jak czuję się dobrze, potrafię być taki jaki chcę, pewny siebie, przyjacielski, humorystyczny, dużo rozmawiam, ale jak tylko przyjdzie mała wątpliwość, pomyślę o tym, że to zaraz minie, staję całkowicie innym człowiekiem, gdy myślę że nie jestem taki jak druga osoba by sobie życzyła żebym był to przychodzi do mnie blokada, czuję ją w środku, przez co wszystko co wtedy mówię jest na siłę, nienaturalne, sztywne, rak jakbym nie radził sobie z presją. Pewnego dnia byłem taki jaki chialem być, potrafilem pokazać się z dobrej strony, fajne żarty i widzialem ze mnie lubili a ja ich, następnego dnia chcialem przyjsc z takim samym nastawieniem, ale okazało się całkiem inaczej, nie bylem pewny siebie, bo wiem, że to ulotne, ale złapała mnie ta wątpliwość. Ci sami koledzy chcięli mnie takiego jakim byłem wcześniej, a ja byłem zblokowany, wszystko robilem na siłę, balem się, że nie bedą już chcieli ze mną rozmawiać. Ja taką blokadę czasami tez mialem pezy krewnych. Czasami on mija, ale coraz częsciej przychodzi. Próbuje z tym walczyć juz chyba rok. Wiem, że problem leży po mojej stronie, ale nie umiem sobie pomóc, moi rodzice tego nie rozumieją, mają mnie wtedy za dziwnego jak o tym im mówilem. Mi sie wydaje że to wlasnie zachowanie mamy, która ciągle porownuje mnie do innych miał duży wplyw na to i moja troche niższa samoocena. Mam kilku znajomych przed ktorymi udaę, dopasowuje sie do nich, żeby tylko mnie zaakceptowali , choc nie chcę, pojawia sie wtedy ta blokada w srodku jak musze sie odezwac i udawac ze cos mnie smieszy, ktora sprawia, ze potem w domu myślę o tym i się dręczę, dlatego piszę tutaj i proszę o pomoc, jak z tym walczyć. Czy mam określić swoją wartosc, moze mysle tylko o sobie? Bede wdzieczny za kazdą radę. Dziękuję !

Witam,

wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.

pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu za podzielenie się swoimi wyzwaniami :)

Z Pana relacji wnioskuję, że jest Pan świadomy Co i Jak się z Panem dzieje i jest to fundamentalny krok do zaprzyjaźnienia się z samym sobą (co wymagałoby od Pana pracy i współpracy (właśnie!) z samym sobą...).

Chcę Panu powiedzieć, że lęk jest immanentną częścią Naszego życia.
Ważnym jest by pomimo symptomów lękowych/dyskomfortu działać i pozwalać sobie na błędy, które jak się okazuje są twórcze...i dzięki nim idziemy do przodu!

Gratuluję Panu, bo nie chce Pan już byle jakości codzienności!
To jest świadomy krok do poprawy swojego funkcjonowania.
Umiejętności komunikowania się z Ludźmi uczymy się przez całe życie.

Wpływ na samoocenę mają wzorce wyniesione z domu.
Widzimy siebie tak, jak się zwracali do Nas, jak Nas widzieli Rodzice i Otoczenie,
I jakie otrzymywaliśmy o sobie informacje zwrotne.
Niestety w szkole nie uczą praktycznych zasad relacji międzyludzkich.
Jak i co należy robić, aby podtrzymywać i pogłębiać kontakty i przyjaźnie z ludźmi.
Nie uczą, że w relacjach z Ludźmi ważne jest bycie sobą, pozwalanie sobie na szczerość i jak ważna jest rozmowa.

Istotnym jest, żeby mieć komfort mówienia, że sobie z czymś nie radzimy, że coś jest trudne, nie będąc ocenianym czy odrzuconym...

Podsumowując, zachęcałabym Pana, by rozważył Pan podjęcie pracy rozwojowej pod okiem psychologa, jak również korzystanie z aktywnych treningów z poczucia własnej wartości, asertywności, autoprezentacji i pozytywnego myślenia (mieszka Pan w Warszawie, są takie treningi organizowane "za free", inspiruję Pana do poszukiwania info online).

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest Panu najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com