Jak nie doprowadzć do rozwinięcia hemoroidów?

Witam. Mam 22 lata. Przez około tydzień miałam zaparcia i czułam ból wokół kości ogonowej przy siedzeniu. Później zauważyłam mały, miękki guzek przy odbycie. Teraz, po dwóch tygodniach mam już 2 takie guzki. Czy to początek hemoroidów? Jak nie doprowadzić do ich rozwinięcia? Zastosować jakąś maść czy czopki? Jeśli tak to na jakie leki się zdecydować?

Lek. Tomasz Budlewski

Trudno jest mi określić co to może być bez zobaczenia zmiany... Sugeruje kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub chirurgiem. Co do zapobiegania hemoroidom należy dbać o regularne wypróżnienia ->dużo płynów, dieta bogatobłonnikowa, zaparcia nasilają zmiany, co do leków to można oczywiście dostępne bez recepty maści czy czopki, ale radzę udać się do lekarza i upewnić że to na pewno żylaki.