Jak normalnie zacząć jeść i schudnąć?

Mam 17 lat i 169 cm wzrostu. Ważę 52 kg. Odchudzam się już od ponad pół roku i nie zawsze była to zdrowa dieta. Przez jakiś czas miałam anoreksję, wyszłam z tego, ale ciągle jednak coś z niej pozostawało. Jestem wiecznie na diecie 1000 kcal. Jem 4 posiłki dziennie co 3-4 godziny i nie jestem po 17-18 (zasypiam w godz. 22-24). Gdy zdarza mi się zjeść więcej, strasznie boli mnie brzuch (wzdęcia itp.). Albo mam wyrzuty sumienia. Codziennie rano i wieczorem piję szklankę wody z cytryną, i rano też siemię lniane. Piję ok. 2 litrów wody dziennie. Mój przykładowy jadłospis: śniadanie: albo serek wiejski lekki i jajecznica z 2 białek, albo 2-3 kromki chleba razowego z pomidorem albo ogórkiem - czasem dodaje 2,3 orzechy włoskie. 2 posiłek: 2 jabłka. Obiad: np. udko lub barszcz z jajkiem lub sałatka z mięsem itp. Kolacja: albo kanapka, albo jajecznica, albo tuńczyk. Do tego czasem owoc. Nie popijam posiłków. Piję godzinę po. Piję też zieloną herbatę. Czasami celowo próbowałam zwiększyć kaloryczność posiłków, ale zaraz po tym miałam wrażenie, że tyję (robią się boczki itp.). Nie uprawiam aktywności fizycznej, ze względu na brak czasu, ale bardzo chciałabym to zmienić. Jak mam się odżywiać, by nie tyć? A nawet jeszcze schudnąć? Na pewno chcę dbać o figurę, ale też bez wyrzutów sumienia zjeść czasem kostkę czekolady, od której nie przytyję. I nie myśleć cały czas, czy nie zjadłam za dużo! Z góry dziękuję za poradę.
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Zacznę od tego, że Twoja obecna masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa i nie powinnaś dalej jej redukować. Masz problem z zaakceptowaniem własnego ciała i wagi. Jesteś szczupła i młoda. Musisz wiedzieć, że nadmierne odchudzanie nie jest korzystne ani dla Twojego zdrowia fizycznego, ani psychicznego. Powinnaś udać się do specjalisty (psychologa) i porozmawiać z nim o swoim problemie, bo niewątpliwie go masz.

Twój obecny jadłospis jest ubogoenergetyczny, przez co nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, co może skutkować negatywnym stanem zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Powinnaś zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich się stosować. Nie ograniczać się nadmiernie, ale czerpać przyjemność z jedzenia. Dodatkowe informacje znajdziesz w artykułach: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.