Jak objawiają się stany depresyjne?

Witam. Mam parę pytań dot stanu depresji. Kilka miesięcy temu zaczęły się u mnie depresyjne myśli. Czułem się bezużyteczny do niczego. Od tamtej pory jest coraz gorzej. Przestają mnie cieszyć rzeczy które sprawiały mi radość unikam znajomych i za dużo myślę. Kilka lat temu przeżyłem coś podobnego ale po 2-3 latach bez pomocy specjal. udało mi się chyba pokonać problem. Tym razem jest trudniej. Czy to w ogóle depresja czy może cos innego? Pójść do psychiatry czy psychologa? Czy sam sobie poradzę

Dzień dobry,

Może się Pan udać do lekarza psychiatry i/lub psychoterapeuty, którzy po osobistym zbadaniu, określą najlepszą metodę leczenia w Pana przypadku (psychoterapia i/lub farmakoterapia).
Pomoc może Pan uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradniach Przyklinicznych lub prywatnie.

Chciałbym Panu polecić udać się do terapeuty - nawet na kilka spotkań. Podczas pierwszej wizyty powinien Pan już poczuć się lepiej.

Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

Ważne jest aby dobrać odpowiednio dietę i sposób funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie.

Psychologia

Jak sam Pan pisze wcześniej udało się Panu samodzielnie poradzić sobie z tym stanem, ale tym razem jest trudniej. Być może lepiej byłoby tym razem skorzystać z pomocy specjalisty, by zapobiec nawrotom takich stanów w przyszłości. Stan obniżonego nastroju często sam mija po kilku miesiącach, jednak może przerodzić się w chorobę przewlekłą która będzie co kilka miesięcy lub lat nawracać, dlatego warto byłoby poddać się profesjonalnej diagnozie i terapii. Może się Pan zgłosić do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i poprosić o konsultację z psychiatrą, który zaordynuje właściwe leki (jeśli to będzie konieczne) a później rozpocząć psychoterapię.