Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Z Pani wypowiedzi niestety nie wynika jednoznacznie o jaki cykl chodzi. Domyślamy się jednak, że chciałaby Pani wiedzieć jak oblicza się cykl menstruacyjny.

Zachodzi on z różną częstotliwością w zależności od układu hormonalnego. Najczęściej cykl wynosi od 25 - 30 dni (za początek cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia, a koniec - dzień przed kolejną miesiączką).

Cały cykl możemy podzielić na etapy:
1. Faza menstruacyjna (przedowulacyjna)
Faza menstruacyjna to okres niepłodny w cyklu menstruacyjnym. Podczas tej fazy dochodzi do złuszczenia się nabłonka macicy i krwawienia. Długość trwania tej fazy jest różna, w zależności od długości całego cyklu. Średnio trwa ok. 4-9 dni. W niektórych cyklach może się tak zdarzyć, że ostatnie dni krwawienia mogą być już dniami płodnymi - dlatego okres ten jest przez niektórych nazywany względnym okresem niepłodnym.
2. Faza folikularna (przedowulacyjna)
W czasie jej trwania dochodzi do rozwoju komórki jajowej w jajniku. Zwykle czas trwania tej fazy waha się od 0-4 dni, w zależności od długości cyklu. Koniec tej fazy przypada na owulację. Okres ten należy do okresów płodnych w cyklu.
3. Faza owulacyjna
Faza owulacyjne jest okresem płodnym w cyklu menstruacyjnym (bardzo ważne przy antykoncepcji naturalnej). W cyklu 28-dniowym przypada ok. 14 dzień.
4. Faza lutealna (poowulacyjna)
Faza poowulacyjna jak sama nazwa wskazuje, występuje po owulacji (jajeczkowaniu). Jest to niepłodny okres w cyklu menstruacyjnym. Faza ta trwa do końca cyklu (dzień przed kolejnym krwawieniem).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty