Jak oblicza sie dni płodne?

Mam takie pytanie jak oblicza się dni płodne i nie płodne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Istnieje wiele metod wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w cyklu. Najbardziej dokładne opierają się na codziennej obserwacji śluzu szyjkowego, pomiarach temperatury ciała i odejmowaniu określonej liczby dni od długości cyklu (metoda objawowo-termiczna). Obserwacje notuje się na specjalnych wykresach. W okresie płodnym śluz szyjkowy (czyli to, co można zobczyć na majtkach i odczuć przy wejściu do pochwy) jest obfity, przejrzysty i ciągnący się (porównywany często do białka jaja), dający wyraźne uczucie wilgotności. Pierwszy dzień po miesiączce, w którym zaobserwujemy taki śluz, uznajemy za początek okresu płodnego. Początek dni płodnych wyznacza się także z obliczeń- przez odjęcie 20 lub 21 dni (zależnie od ilości obserwowanych dotąd cykli) od najkrótszego z dotychczasowych cykli. Okres płodny kończy się trzeciego dnia wieczorem po ostatnim dniu, w którym śluz miał wymienione wyżej właściwości. Bierzemy pod uwagę również temperaturę, która rośnie nieco tuż po owulacji i pozostaje podwyższona aż do miesiączki. Dni płodne kończą się trzeciego dnia wieczorem po wzroście temperatury. Jeśli dzień ten nie pokrywa się ze zmianą właściwości śluzu, to bierzemy pod uwagę to zjawisko, które pojawiło się później. Zwykle nauka samoobserwacji zajmuje kilka cykli- po tym czasie staje się zupełnie "automatyczna".

Powyżej zarysowałam tylko ogólne zasady metody. Wiele informacji na ten temat znajduje się w internecie, kursy naturalnego planowania rodziny organizują też różne poradnie, m.in. przykościelne (te nie pobierają opłaty). Pozdrawiam serdecznie!