Jak obliczyć bazę?

Czy lekarz może tak rozpisać bazę do pompy insulinowej, a by podawała insulinę co 4 minuty? 40 j insuliny : 2 =20 j do bazy 20 :24 godziny = 0,8 j/h 1:00 - 0,8 jednostek, 2:00 - 0,8 jednostek, 3:00 - 0,8 j, 4:00 - 0,10 j, 5:00 - 0,10 j, 6:00 - 0,10 j, 7:00 - 0,8 j, 8:00 - 0,8 j, 9:00 - 0,8 j, 10:00 - 0,6 j, 11:00 - 0,6 j, 12:00 - 0,6 j, 13:00 - 0,8 j, 14:00 - 0,8 j, 15:00 - 0,8 j, 16:00 - 0,7 j, 17:00 - 0,7 j, 18.00 - 0,7 j, 19:00 - 0,9 j, 20:00 - 0,9 j, 21:00 - 0,9 j, 22:00 - 0,8 j, 23:00 - 0,8 j, 00:00 - 0,8 j. Lekarz opowiedział mi o tym i kazał mi to wyliczyć. Jednak ja wciąż nie mam pojęcia, jak to się robi. Dodam, że często rano i wieczorem mam wyższe cukry, za dnia niższe. Jak powinnam to obliczyć? Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam!

Przepływ podstawowy, czyli tzw. baza, musi być ustalona przez lekarza prowadzącego - powinien on przeanalizować z Panią każdą kolejną godzinę doby. Z pewnością na początku stosowania pompy konieczne będą także modyfikacje schematu przepływu, które  dokonywane być powinny również przez lekarza.

Największe zapotrzebowanie na insulinę jest zwykle w nocy (od późnych godzin nocnych do rana) oraz po południu - wtedy też przepływ podstawowy powinien być najwyższy. Zgadza się to także z tendencjami zmienności dobowych Pani glikemii.
Rachunek w Pani przypadku nie zgadza się - suma godzinowych przepływów nie jest równa ustalonej "bazie". Dziwne są też przeskoki 0,8-0,1 jednostki - np. między godzinami 3 a 4 w nocy. Proszę koniecznie skonsultować się z diabetologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.