Jak obliczyć datę poczęcia znając datę porodu?

Witam!
Moja była dziewczyna urodziła pierwsze dziecko 3 maja 2011 r. Wiem tylko, że był to chłopiec 54 cm długości, 2740 g. Urodzony siłami natury. Ostatni stosunek seksualny był 2 czerwca 2010 r. Od tamtego czasu zerwałem kontakt z tą dziewczyną. Wiem, że plemniki potrafią przeżyć 7 dni w drogach rodnych. Matka dziecka podała innego ojca przy porodzie i prawdopodobnie w USC więc DNA i inne badania nie wchodzą w grę. Dlatego moje pytanie: czy ze stosunku z dnia 2 czerwca 2010 r. mogło urodzić się dziecko 3 maja 2011r.?

Proszę o fachową odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Ciąża trwa 40 tygodni (280 dni) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub 266 dni od daty owulacji.
Według ostatniej miesiączki datę porodu obliczamy poprzez odjęcie od daty ostatniej miesiączki 3 miesiące, a następnie dodaje się 7 dni i 1 rok.
Metoda ta jest orientacyjną metodą wyznaczania daty porodu i sprawdza się tylko przy cyklach regularnych.
Czas trwania ciąży jest indywidualny.

Jeżeli do poczęcia miałoby dojść 2.06.2010 wtedy zgodnie z zasadą obliczeń i przy regularnych cyklach miesiączkowych to data porodu byłaby przewidziana na 22.02.2011.

Gdy poród odbył się 3.05.2011 to można w przybliżeniu obliczyć, iż do poczęcia doszło około 10.08.2010

Pozdrawiam!