Jak obliczyć dni płodne?

Od 8 miesięcy nie biorę już tabletek antykoncepcyjnych. Kiedy je brałam miesiączkowałam regularnie. Po odstaweiniu tabletek miałam cykle 31-dniowe przez 4 miesiące. Natomiast teraz od 4 miesięcy moje cykle są 36-dniowe. Z badań wynika, że jest wszystko ok., po prostu mam takie cykle, zanim zaczęłam brać tabletki miałam podobne. Jednakże chciałabym się dowiedzieć kiedy mam dni płodne, ponieważ staramy się o dziecko. Jak liczyć dni płodne przy takim cyklu 36-dniowym, kiedy jest największa szansa zajśćia w ciąże?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Owulacja jest zawsze 14 dni przed miesiączką. O dniu owulacji można wnioskować tylko wstecz, tzn. jeśli np. kobieta miała miesiączkę 15 września, to wiadomo, że owulacja wystąpiła u niej 14 dni wcześniej, czyli 1 września. Dzień miesiączki traktuje się jako pierwszy dzień cyklu. Analiza przebiegów cyklów miesięcznych danej kobiety z jakiegoś dłuższego okresu (np. pół roku, rok) pozwala w przybliżeniu określić na jaki dzień cyklu może przypadać jej owulacja. Proszę traktować to, co napiszę jako wskazówkę.

Jeśli Pani cykle trwają 36 dni, to można się spodziewać owulacji mniej więcej 22 dnia cyklu (36-14=22). Badania wykazują, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej, gdy stosunek miał miejsce około doby, dwóch przed owulacja, więc warto starać się o dzidziusia także 20 i 21 dnia cyklu. Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, więc po stosunku czekają sobie spokojnie na komórkę jajową. Komórka jajowa żyje około 12 godzin.

Proszę dalej analizować swoje cykle i w razie zmiany wyliczyć na nowo dzień spodziewanej owulacji.