Jak obliczyć dni płodne przy bardzo nieregularnych miesiączkach?

Od kilku miesięcy staramy się o dzidziusia i nic z tego nie wychodzi. Już myślałam, że się udało, a tu nagle pojawił się okres po 34. dniach od ostatniej miesiączki. Już nie wiem, jak policzyć dni płodne, by się w końcu udało. Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych trudno jest samodzielnie określić przybliżoną datę owulacji. Proponowałabym zastosowanie, dostepnych w aptece testów owulacyjnych, które pomogą Pani określić datę dni płodnych, a w związku z tym możliwego zapłodnienia.

Test trwa kilka kolejnych dni przed spodziewaną w połowie cyklu owulacją. Materiałem do przeprowadzenia testu owulacyjnego jest mocz. Badanie polega na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym - przewidywanym na podstawie przebiegu cyklu miesiączkowego - wzrostu wydalania z moczem hormonu luteinizującego (LH).Stężenie w surowicy krwi i w moczu hormonu luteinizującego (LH) - wydzielanego przez przysadkę mózgową - zwiększa się szybko w okresie przedowulacyjnym, osiągając maksymalne wartości na 24-36 godzin przed owulacją (uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa). Ponieważ zapłodnienie możliwe jest w przypadku obecności plemników w drogach rodnych tylko w ograniczonym czasie - przed lub po owulacji - dokładna znajomość jej terminu, ułatwia planowanie ciąży.