Jak obliczyć dni płodne przy skróconym cyklu?

Mam 25 lat i w listopadzie miałam okres 14, jak zwykle, każdego miesiąca, ale w grudniu dostałam 6.

W takim przypadku nie umiem obliczyć dni płodnych. Proszę o pomoc. Z mężem planujemy mieć dzidziusia, więc chciałabym wiedzieć, który moment będzie najlepszy. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jednorazowe zaburzenie cyklu miesiączkowego ma prawo się zdarzyć. Jeżeli nie było to intensywne krwawienie, a lekkie plamienie, to mogło oznaczać owulację, a nie miesiączkę. Owulacja występuje zwykle około 14 dni przed miesiączką. W przypadku nieregularnych miesiączek okres płodny najłatwiej wyznaczyć przez obserwacje śluzu szyjkowego i temperatury ciała. Wstęp do tych metod można znaleźć w mojej odpowiedzi na inne pytanie:

/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.

Skuteczną metodą może okazać się też zaufanie swojemu ciału i współżycie w okresie, kiedy para ma na to największą ochotę - zazwyczaj są to właśnie dni płodne kobiety.

Pozdrawiam serdecznie!