Jak obronić swoje zdanie?

Nie potrafie wyjasnic swoje racje,przekonac do swoich racji,zdan.Nie potrafie czasem przekonac do swoich racji i zdan,nie potrafie bronic sie przed oczernainem ,mowieniem oszustwa,ktos doda sobie,pokoloruje,mowi cos czego naprawde nie zaistanialo cos.Nie umiem rozmawiac z ludzmi,utrzymywac z nimi dobre stosunki przyjacielskiej. Ostatnio duzo zlego mnie spotkalo zwiazku warsztatami, ciagle skarazenie sie przez uczestnikow,i mowienia publicznie.Oskarzenia i nietylko.

Dzień dobry,
Z tego, co Pan pisze domyślam się, że przeżywa Pan teraz bardzo trudny okres w swoim życiu związany z relacjami z innymi ludźmi. Ma Pan trudność z wyrażeniem swojego zdania i z obroną siebie, gdy jest Pan o coś oskarżany. Problem ten może wynikać z wielu powodów - niskie poczucie własnej wartości, obawa przed reakcją innych ludzi na to, co Pan powie itp. To jest pierwsza rzecz, którą warto byłoby bardziej zgłębić. Dzięki temu można będzie poznać źródło problemu oraz przejść do sposobów jego rozwiązania. Kolejnym krokiem byłaby również praca nad tym, aby nauczył się Pan budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi i otwarcie wyrażać to, co Pan myśli i czuje. W związku z tym warto, żeby ze swoim problemem udał się Pan do psychologa / psychoterapeuty, aby podczas wspólnych spotkań rozwiązać ten problem.
Pozdrawiam,
Małgorzata Kalisz

Szanownie Panie,
rozumiem Pański dyskomfort związany z bronieniem swojego zdania. Skoro ten objaw przeszkadza Panu w funkcjonowaniu, to jest to świetny moment na podjęcie działań w kierunku samorozwoju. Rozwiązaniem może być szkolenie z asertywności lub psychoterapia, która też wpłynie na Pańską samoocenę i budowane relacje. Szkolenie będzie krótsze, bardziej intensywne i raczej szybko przynoszące pewne efekty. Psychoterapia będzie z kolei dłuższa, jednak jej efekty głębsze i stabilniejsze.

Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje i skąd biorą się trudności w bronieniu własnego zdania i relacjach z innymi.
Pomocne może być w tej sytuacji wsparcie psychologa/psychoterapeuty. Zachęcam do takiego spotkania, bo żeby móc zaradzić Pana problemom, trzeba dokładnie je poznać i sprawdzić co leży u ich podstawy.

Pozdrawiam serdecznie.