Jak ocenić takie badanie eeg?

Dzień dobry mam prośbę o ocenę badania EEG.. Oto wyniki: Zapis artefaktami biologicznymi. Czynność podstawowa utworzona jest z nieregularnych fal alfa w częstotliwości 6-7 Hz i amplitudzie do 45 uV wymieszanych z rytmem beta. Na tym tle wśród artefaktów nie można wykluczyć obecności rozsianych fal theta o częstotliwości 6-7 Hz i Rz obecna. He i Fs bez wpływu na zapis ORZECZENIE: Zapis z podejrzeniem zmian o charakterze rozsianych fal theta wymieszanych z artefaktami

Wnioskiem z badania EEG jest konieczność jego powtórzenia ze względu na dwojakie nieprawidłowości jakie w nim uzyskano. Obecność rozsianych fal wolnych theta świadczy o zaburzonej pracy mózgu, jednak prawdziwość ich istnienia jest jedynie prawdopodobna. Przyczyną tego stanu są artefakty, czyli tzw. błędy techniczne powstałe na wskutek okoliczności przeprowadzania badania w warunkach nie spełniających standardu ich obiektywności. Wspomniany biologiczny charakter artefaktów wskazuje na możliwość niezwykle szerokiego zakresu uwarunkowań powstania błędów w tym zapisie EEG. Wykonanie kontrolnego badania EEG, o ile przytoczony opis dotyczył standardowego, ok. 20-minutowego zapisu ze zwykłego EEG, skłaniałoby do ponownego poddania się badaniu EEG, które wykazywałoby większą specyficzność i czułość na dyskretne patologie pobudzeń elektrycznych mózgu, którymi są wykazywane prawdopodobnie fale theta. Badaniem takim jest np. EEG wykonane po bezsennej nocy. Warunkiem koniecznym obiektywności wyniku zapisu tego kontrolnego badania byłoby uwzględnienie przy poddaniu się mu szczegółowych wskazówek i uwag elektroencefalografisty wykonującego badanie, który stwierdziwszy artefakty biologiczne we wcześniejszym badaniu mógłby pouczyć pacjenta w jaki sposób należy się przygotować do badania i jak zachowywać podczas jego trwania, aby dążyć do uzyskania zapisu bez artefaktów.