Jak ochronić się przed wybuchem agresji u ludzi?

W domu rodzinnym ojciec był bardzo wybuchowy ciągle mnie poniżał a ja musiałam to znosić z zaciśniętymi zębami bo inaczej mnie bił i bardzo się go bałam zauważyłam że niestety często w swoim życiu napotykam osoby podobne do mojego ojca niestety często gdy jestem poniżana staram się udawać że nic się nie dzieje nie potrafię się bronić przed takimi osobami jestem już tak przyzwyczajona, że takie zachowanie nie wzbudza moich podejrzeń jak to zmienić? jak ochronić się przed takimi ludźmi?

Pani zachowanie jest automatyczne, bo takim stało się na przestrzeni lat i doświadczeń. Ponieważ jest to problem, który "nie pojawił się z dnia na dzień", polecam udać się na dłuższą konsultację z psychologiem, psychoterapeutą - na takim spotkaniu po pierwsze omówi Pani trudną sytuację w domu, a po drugie nabędzie nowe - nieznane - sposoby radzenia sobie z trudnościami, nauczy się Pani zachowań asertywnych, stawiania granic oraz podbuduje swoją samoocenę, która przez lata poniżania zapewne mocno spadła (przez co również teraz ma Pani trudność w "stawianiu na swoim"). Powodzenia!

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu psychoterapii.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wg miejscowości.