Jak oczyścić układ nerwowy z hormonów stresu?

Witam serdecznie. Jak można oczyścić układ nerwowy z hormonów stresu ? Zauważyłem, że mój organizm w niektórych sytuacjach jest wprowadzony w stan napięcia. Myślę, że jest to spowodowane aktywacją hormonu kortyzolu, który wprowadza organizm w stan gotowości do walki. Przeżyłem mocny stres, który trwał długi czas. Proszę o pomoc jak wyczyścić układ z tych hormonów jakąś poradę, ponieważ nie mam ubezpieczenia i nie mogę na chwilę obecną pójść do specjalisty na kasę chorych.

Witam serdecznie

W trudnych, wymagających sytuacjach organizm reaguje stresem i jest to normalne. Gdyby Pan napisał jakie to sytuacje i jaki rodzaj długotrwałego stresu pan przeżył, byłoby łatwiej postawić diagnozę.

Polecam aktywność fizyczną i treningi relaksacyjne (np. Jacobsona lub Schulza). Pomocna może okazać się również lektura, np. "Lęk i fobia" http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1599,strona,Lek_i_fobia,katid,84.html gdzie znajdzie Pan kompleksowe podejście do radzenia sobie z lękiem.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

"Hormony stresu" są związane z białkami krwi ale szybko są odłączane i suwane lub unieczynnione. Koniec stresu = koniec dopływu nowych hormonów = spadek hormonów = koniec działania. Jeżeli nadal utrzymuje napięcie to inna przyczyna lub utworzyła się gorsza tolerancja każdego stresu nawet "zwykłego życia".
Leczenie może ustalić każdy Lekarz.