Jak odbudować mięśnie kręgosłupa po urazie?

Witam, mam 30 lat. W ubiegłym roku miałam wypadek, wskutek czego zwichnęłam krąg th12 i złamałam wyrostki poprzeczne l1 i l2. Lekarz powiedział mi, że przez jakiś czas będę się poruszać na wózku, ponieważ mam bardzo osłabione mięśnie nóg. Tak też było do czasu, jak nie dostałam się na rehabilitację. W maju, już po 6-tygodniowej rehabilitacji, poruszałam się o chodziku 3-kołowym. Teraz chodzę już o kulach. Mam jednak problem ze wstawaniem - jedną ręką muszę się złapać czegoś i podciągać, a drugą odpychać. Chciałabym wiedzieć, które mięśnie są za to odpowiedzialne i jak je ćwiczyć?

Moim drugim problemem są kolana, które po pierwsze, bolą jak postoję dłużej, a po drugie, nie mogę zgiąć kolan jak stoję. Nogi są strasznie sztywne. O klękaniu to w ogóle mowy nie ma. Czy można to jakoś ćwiczyć w domu, bo na kolejną rehabilitację muszę niestety poczekać jeszcze ok. 9 miesięcy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Niestety w ramach porady internetowej nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Przy tak dużych zaburzeniach, jakie Pani opisała potrzebuje Pani konkretnej, fachowej pomocy specjalisty rehabilitanta lub lekarza ze specjalizacją z rehabilitacji. Zalecenie Pani odpowiednich ćwiczeń powinno bowiem nastąpić dopiero po dokładnym zbadaniu. Badanie to powinno obejmować zarówno Pani stan ogólny, klasyczne badanie ortopedyczne, jak i część neurologicznego. Dopiero wtedy można wskazać, które mięśnie tak naprawdę potrzebują wzmocnienia, czy jakieś trzeba rozluźnić, czy konieczne będą jakieś zabiegi, czy po uprzedniej nauce może Pani ćwiczyć sama w domu. Proszę zatem nie zwlekać, tylko jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty.