Jak odchudzać się efektywnie?

Witam, proszę o poradę. Mam 21 lat, przy wzroście 165 cm ważę około 76-78 kg. Do tej pory spożywałam ok. 2000 kcal dziennie, przy znikomym wysiłku fizycznym. Od paru tygodni zaczęłam wprowadzać treningi (codziennie - fitness, bieganie), około 2 godzin dziennie. Stosuję dietę 1500 kcal, po jakimś czasie planuję zmniejszyć tą ilość do 1200 kcal. Jakie efekty będę w stanie osiągnąć w ciągu miesiąca? Czy jest to bezpiecznie dla mojego zdrowia i czy grozi mi efekt jojo? Jak odchudzać się efektywnie?

Szanowna Pani,
gratuluję postanowienia o podjęciu zmiany w stylu życia! Istotną kwestią dla osiągnięcia dobrych i trwałych efektów jest rozważne podejście i konsekwencja.
Bezpiecznie dla zdrowia jest Pani w stanie schudnąć do 4 kg miesięcznie. Aby osiągnąć taki efekt wystarczająca jest podaż 1500 kcal i aktywność najwyżej godzinna, ok 5 razy w tygodniu. Zwiększając pułap aktywności a tym samym ilość zużywanej energii jest Pani w stanie teoretycznie przyspieszyć tempo ubytku masy ciała, ale w praktyce organizm prędzej czy później blokuje takie tempo i przeciwstawia się chudnięciu, widząc je jako ryzykowne. Podobnie ma się sprawa zmniejszenia podaży kalorycznej, w stosunku do wysokiej aktywności.
Reasumując; sugerowałabym zmniejszyć nieco poziom aktywności (1 godzina dziennie, 4-6 razy w tygodniu) aby zminimalizować ryzyko kontuzji oraz znudzenia i pozostać przy pułapie 1500 kcal, zakładając za cel utratę do 3-4 kg w pierwszym miesiącu i 203 w kolejnych. Tak będzie prościej, przyjemniej, bezpieczniej i z mniejszym ryzykiem jo-jo :)
Pozdrawiam! Justyna Siwiela