Jak odchudzać się przy zespole jelita drażliwego?

Witam, cierpie na zespol jelita drazliwego, chcialabym schudnac lecz nie wiem jak sie za to zabrac, czy mozna pic len mielony?

Dzień dobry,

odchudzanie się jest złożonym procesem. Warto zadbać o to by przebiegał zdrowo, szczególnie w sytuacji, gdy ma Pani zjd. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z dietetykiem, który uwzględni Pani chorobę układając dla Pani plan żywieniowy na redukcję.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Przy zespole jelita drażliwego należy stosować lekkostrawne posiłki, które nie będą obciążały przewodu pokarmowego. Należy unikać surowych warzyw i potraw wzdymających. Zrezygnować ze słodyczy i słodzonych produktów nabiałowych, np sklepowych jogurtów owocowych. Len najlepiej zaparzać świeżo po zmieleniu, zaparzać dosyć długo, aby przybrał konsystencję kleiku. Regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków, nieprzejadanie się, lekka aktywność fizyczna wpłyną korzystnie na złagodzenie objawów oraz pozwolą obniżyć masę ciała. Należy się jednak uzbroić w cierpliwość i nie panikować, że po 3 dniach waga nie spada. W zespole jelita drażliwego ważne jest to, aby się niepotrzebnie nie poddawać stresowi, co zaostrza objawy. Zatem spokojnie podejść do sprawy, zaplanować i ruszać ze zmianą stylu odżywiania i trybu życia. Pozdrawiam serdecznie.

witam serdecznie,

może Pani pić len, ale najlepiej mielić go na świeżo przez użyciem i dość długo zaparzać.
Co dodiety to wymaga ona skonsultowania z dietetykiem. Jedynie pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta przyniesie efekty. Lepiej nie działać na własną rękę szczególie przy schorzeniach przewodu pokarmowego.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk