Jak odczytać marker AFP?

Witam, mam pytanie odnośnie markera nowotworowego AFP - wynik mojego badania to 5,7 przy podanej normie do 5,8 - czyli blisko górnej granicy. Niby w normie się mieści ale niewiele brakuje do jej przekroczenia w związku z tym pojawiły się u mnie wątpliwości czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Pytanie czy przejmować się tym? Robić jakieś dodatkowe badania? Może za jakiś czas powtórzyć? Jeśli tak to po jakim czasie? Badanie zrobiłem ponieważ mam je "w pakiecie" i postanowiłem sprawdzić je sam dla siebie. Nie mam żadnych dolegliwości ani na nic nie choruję.Robiłem również inne badania (między innymi morfologia, cholesterol, próby wątrobowe, TSH, CEA) i jedynie mam nieznacznie podwyższony cholesterol (217 przy normie 200). Poza tym wszystkie wyniki w normie.

Lek. Tomasz Budlewski

Czy w rodzinie jakaś historia chorób nowotworowych ? Sadze ze na podstawie wywyiadu lekarz rodzinny zaleci dalsze postepowanie