Jak odczytać wynik badania patomorfologicznego?

Jak odczytać wynik badania patomorfologicznego? Do badania otrzymano:wyskrobiny z jamy macicy-materiał krwisty Histologicznie: Fragmenty błony śluzowej trzonu macicy bez cech sekrecji i z obrazem ogniskowego rozrostu prostego bez cech atypii. Na powierzchni endometrium widoczne ogniskowo drobnobrodawkowe proliferacje bez cech atypii najpewniej odpowiadające metaplazji brodawkowatej, a miejscami metaplazji syncytialnej, miejscami obrazom tym towarzyszą drobne ogniska metaplazji płaskonabłonkowej.

Wynik histopatologiczny macicy nie zawiera elementów podejrzanych onkologicznie. .Większość zmian to najpewniej efekt zaburzeń hormonalnych, przewlekłego stanu zapalnego. Dalsze decyzje postępowania podejmie lekarz prowadzacy na podstawie wszyskich danych klinicznych.