Jak odczytać wyniki badań cholesterolu?

Witam mam i imie Beata chciałabym sie zapytac mąż robiłwyniki i ma całkowity cholesterol 168 w tym HDL 40 , LDL 87 i trójglicerydy 199 czy są to dobre wyniki i jak to jest z tym złym i dobrym cholesterolem ? . Bardzo prosze o szybką odpowiedz.

Wyniki są w normie. Jedynie poziom trójglicerydów jest graniczny więc mógłby być niższy. Być może wiąże się to ze schorzeniami współistniejącymi takimi jak cukrzyca lub otyłość. Warto zastosować dietę niskotłuszczową (mile widziane są tłuszcze pochodzące z ryb morskich, orzechów oraz oliwy z oliwek) oraz ograniczającą węglowodany proste i wysoko przetworzone (słodycze, fastfoody). Cholesterol LDL określany jest mianem tego złego, a HDL jest tym dobrym - im więcej go tym lepiej. Korzystna jest regularna aktywność fizyczna, zdrowe nawyki żywieniowe i zielona herbata.