Jak odpowiednio przyjąć tabletki antykoncepcyjne po przerwie w stosowaniu?

Witam , zażywam od roku pigułki antykoncepcyjne Zoeli , w pierwszym tygodniu nowego opakowania nie wzięłam tabletek przez okres 3 dni zapomniałam zabrać je ze sobą na wyjazd . Moje pytanie jak mam zażyć teraz tabletki czy pominąć 3 i wziąć 4 czy zażyć tych których nie wzięłam ? Jeszcze dodam , ze pojawił się okres .

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

" Postępowanie w przypadku pominięcia dawki. Poniższe zalecenia dotyczą wyłącznie pominięcia białych tabletek zawierających substancje czynne. Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki zawierającej substancje czynne upłynęło mniej niż 24 h, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej nie ulega zmniejszeniu. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne dawki stosować o zwykłej porze. Jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki zawierającej substancje czynne upłynęło 24 h lub więcej, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może się zmniejszyć. Należy postępować, uwzględniając dwie podstawowe zasady: odpowiednie hamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej uzyskuje się po 7 dniach ciągłego przyjmowania białych tabletek zawierających substancje czynne; im więcej pominięto białych tabletek zawierających substancje czynne i im bliżej okresu stosowania 4 żółtych tabletek placebo, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę. Pominięcie tabletki w dniach 1.-7.: należy jak najszybciej przyjąć ostatnią pominiętą białą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze. Przez następne 7 dni nieprzerwanego stosowania białych tabletek należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywę. Istnieje ryzyko zajścia w ciążę w przypadku utrzymywania stosunków płciowych w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki. " Takie informacje znajdzie Pani na ulotce. Podsumowując: powinna Pani przyjąć jak najszybciej ostatnią pominiętą tabletkę plus tabletkę o zwykłej porze. Powinna Pani również stosować dodatkowe zabezpieczenie przez najbliższe 7 dni.