Jak odróżnić endometriozę od choroby jelit?

Jak odróżnić zespół jelita drażliwego od endometriozy? Czy można to jakoś zdiagnozować? Miałam robione USG jamy brzusznej i wykazało w 11 dniu cyklu, że mam płyn w zatoce Douglasa. Mam i zaparcia i biegunki, a w trakcie miesiączki częstsze biegunki, obfite krwawienie, silne bóle brzucha, na które biorę Aulin i inne leki na zatrzymanie krwawienia. Najczęściej boli mnie podbrzusze po lewej stronie. W ciągu cyklu mam też plamienia brunatne i przy tym bóle podbrzusza i osłabienie, że prawie mdleję, gdy dłużej stoję. Leczę się również na guza przysadki mózgowej (Prolactinoma), a także mam niedoczynność tarczycy. Od 4 lat leczenie guza niewiele pomaga, a jest zbyt mały na operację.

Lek. Paweł Szadkowski

Endometriozę charakteryzuje korelacja objawów z cyklem (objawy są najbardziej nasilone w trakcie menstruacji). Sugeruję udać się do ginekologa w celu dokładnego zbadania, poszerzenia wywiadu i ewentualnie zlecenia potrzebnych badań dodatkowych.