Jak odróżnić zwykły optymizm, entuzjazm od manii?

Czy ChAD są chorobą,taką, jak schizofrenia,czy są zaburzeniem,takim,jak depresja?Jeśli są zaburzeniem,to powinny być uleczalne.Czy rzeczywiście tak jest?Czy osoba,która ma ChAD,może prowadzić normalne,szczęśliwe życie,mieć rodzinę,tak, jak każdy inny człowiek,biorąc leki i będąc pod opieką lekarza?Czy osoba,która jest świadoma swojej choroby i mówi bliskim o tym,jest zdrowa?Jak poznać nawrót choroby?Jak odróżnić zwykły optymizm,entuzjazm od manii?Czy duża pobożność może być objawem manii?

Dzień dobry. Choroba Afektywna Dwubiegunowa ma charakter przewlekły, tzn. trzeba brać leki i być pod stałą kontrolą lekarską. Oczywiście, jak w każdej chorobie, zdarzają się dłuższe okresy remisji, czyli brak objawów. Osoba u której zdiagnozowano ChAD jak najbardziej może prowadzić normalne, zdrowe życie, mieć rodzinę i przyjaciół. Ważne jest jednak aby przejść odpowiednią psychoedukację na temat tego jak żyć z chorobą, jak rozpoznawać wczesne objawy oraz na czym polega właściwa współpraca w leczeniu. Warto w takim przypadku udać się do ośrodka zajmującego się leczeniem ChAD. Zazwyczaj są tam organizowane grupy psychoterapeutyczno-psychoedukacyjne, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Odróżnianie dobrego nastroju od epizodu manii czy hipomanii nie jest takim łatwym zadaniem. Zazwyczaj potrzebny jest długi trening i wsparcie grupy lub terapeuty. Z czasem osoby te osiągają taką wprawę, która pozwala na uzyskanie komfortu w życiu.

Serdecznie pozdrawiam.