Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Witam serdecznie, Mam 25 lat i od roku biorę proszki antykoncepcyjne. Postanowiłam z nimi skończyć i je odstawić. Mam pytanie: jak skończę brać ostatnie opakowanie, to po prostu mam już nie przyjmować następnego? Mam też pytanie odnoście płodności, czy jak już odstawię proszki, to już od samego początku jest się płodnym? Czy od samego początku istnieje ryzyko zajścia w ciąże, jak dojdzie do tzw wpadki, czy chociażby planowanej ciąży? Słyszałam o tym że jak ktoś planuje ciążę to po odstawieniu proszków trzeba poczekać minimum pół roku, pół roku gdyż proszki źle mogą wpłynąć na płód i dziecko może się urodzić z wadami, czy to prawda? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

By odstawić tabletki antykoncepcyjne wystarczy po zakończeniu blistra nie przyjmować kolejnego opakowania. W przypadku niektórych preparatów producenci w ulotkach zamieszczają informację, że można zakończyć przyjmowanie preparatu w dowolnym momencie - proszę zatem zerknąć do ulotki. Płodność powraca od razu wraz z odstawieniem tabletek.
Jeżeli zaś chodzi o czas po jakim można starać się o dziecko to jest to kwestia dość sporna. Ogólnie mówiąc, po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej powinno się odczekać 3-6 miesięcy i dopiero planować ciążę. W tym czasie należy przyjmować kwas foliowy, aby zapobiec wadom cewy nerwowej.