Jak oduczyć dziecko nawyku gryzienia rękawów?

Syn ma 7,5 lat. Od zawsze wkladal wiele rzeczy do buzi i gryzl. Zdazalo mu sie np lego trzymac w ustach lub w przedszkolu podczas lezakowania miec mokre lub pogryzione rekawy. Ostatnio nasilily sie te objawy tak ze ciagle gora bluzki lub rekawy sa w ustach. Dzis na judo obserwujac go przez szybe widzialam ze ciagle albo rekaw albo pas gryzl. Podczas ogladania bajek (bardzo zadko oglada) gryzie strasznie. Kiedys gryzl paznokcie, rowniez kreci kolka z wlosow. Ja nie wiem jak mu pomoc wiekszosc.

Witam,
Prawdopodobnie nawyk gryzienia/wkładania do ust różnych przedmiotów mógł powstać w okresie ząbkowania. Ssanie zarówno smoczka jak i innych przedmiotów kojarzy się dziecku z bliskością matki i pozwala się uspokoić i poradzić sobie z powstającym napięciem. Choć przyczyny niemowlęcych napięć ustały został utrwalony nawyk.
Jednym ze sposobów oduczenia dziecka tego zachowania może być skropienie rękawów, kołnierzyka, paska judo olejkiem eterycznym np olbasem, bądź substancją, która jest nieszkodliwa dla zdrowia, bezzapachowa lecz gorzka w smaku. Zachowanie + niemiłe doświadczenie = zaniechanie dotychczasowego zachowania.

Pozdrawiam
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Nawykowe gryzienie części garderoby lub ciała pojawia się czasami u dzieci przedszkolnych jako sposób na radzenie sobie z napięciem, niepokojem czy lękiem. W przypadku leżakowania- być może wynika to także z nudów i potrzeby stymulacji, bo dziecko w ty wieku nie zawsze nadal potrzebuje snu dziennego. Być może także syn ma wysoką potrzebę stymulacji i niedomiar bodźców powoduje u niego czynności nawykowe związane ze stymulacją (bardzo wrażliwego) obszaru ust i buzi.
Warto dodatkowo porozmawiać z przedszkolankami, by zwróciły uwagę, w jakich sytuacjach nasila się gryzienie ubrania, a w jakich wygasza. Warto także przyjrzeć się temu w domu.To pomoże także znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną podobnych zachowań.
Warto dużo z synkiem rozmawiać, dopytywać o przyczyny nieakceptowanego zachowania, sytuacje, w których ono się pojawia. Tłumaczenie nieadekwatności tego zachowania i jego konsekwencji (np nieprzyjemnie mokry rękaw), a także proponowanie innych form rozładowywania napięcia emocjonalnego (akceptowanych przez Panią i instytucje, w których synek przebywa- np piłeczki do gniecenia, mała zabawka w rączkach itp)