Jak oduczyć dziecko ssać smoczek?

Witam serdecznie!

Zwracam się o poradę, ponieważ chciałam oduczyć 13-miesięczną córeczkę ssać w nocy smoczek, a kompletnie nie wiem, jak się do tego zabrać. Nie byłoby problemu, gdyby przesypiała z nim całe noce, jednak za każdym razem, gdy jej wypadnie z buzi, budzi się i trzeba jej go podać, co czasem wiąże się najpierw z jego znalezieniem. W dzień córka w ogóle nie używa smoczka, jedynie do drzemki. Wszystkie koleżanki radzą mi, żebym poczekała jeszcze co najmniej pół roku,ale nie wydaje mi się, żeby robiło to jakąś różnicę, co najwyżej ona się bardziej do niego przyzwyczai. Nie wiem też, czy tak małe dziecko zrozumie, jeśli sama wyrzuci go do kosza lub jeśli wymyślę jej bajkę, przecież do wieczora i tak zapomni. Zdaję sobie sprawę, że parę nocy będzie nieprzespanych, nie wiem też, jak mogłabym zareagować na jej płacz, jeśli się przebudzi w nocy - wystarczy pogłaskać, czy jednak wziąć na ręce i przytulić.

Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Psychika 13-miesięcznego dziecka nie pozwala na inną metodę odzwyczajania od m.in. smoczka jak całkowite odstawienie od tej rzeczy. Dziecko takie nie jest podatne na sugestie, nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego to się dzieje. Na szczęście to, co Pani też napisała, ma też "krótką pamięć".

Dlatego proponuję poświęcić te kilka nocy i przestawać dawać dziecku smoczek, również w ciągu dnia. Na początku będzie się buntować, ale po kilku dniach już o nim zapomni i Pani problem minie. Warto zastanowić się, co może zastąpić smoczek. Dziecko powinno mieć swój ulubiony kocyk lub maskotkę. Proszę nad tym pomyśleć.

Odnośnie tego, jak sobie poradzić w te trudne dni: warto zapewnić dziecku spokój. Dziecko przed snem warto napoić ciepłą herbatką, może być z melisą. Ważne by dziecko miało kontakt z matką, niekoniecznie w postaci noszenia go na rękach. Większa szansa, że zaśnie ponownie jest, gdy leży w łóżeczku. Należy wtedy do niego przemawiać uspokajającym kojącym głosem, ewentualnie lekko pogłaskać. Uważam, że się to Pani uda i będzie się Pani cieszyć z kolejnego małego-wielkiego sukcesu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.