Jak oduczyć dziecko wyginania palców?

Witam. Mam problem z moim synem . Ma on 8 lat i chodzi do 1 klasy .Jego problemem jest obgryzanie kostek palców u rąk , wraz z bardzo częstym wiginaniem palców . Czy była by szansa oduczyć go od takich nawyków ?

Witam Pana,
zalecana jest konsultacja u psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty systemowego (pracuje z rodziną).
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Dziękuje Panu za kontakt :)

Niepokojący Pana nawyk u Pana Syna, wymagałby wsparcia/treningu poznawczo-behawioralnego, pod okiem Psychologa/Psychoterapeuty
albo Psychologa w Poradni Psychologiczno-Padagogicznej.

Nawyk jest wzorcem działania, któremu (z jakiegoś powodu) trudno jest się przeciwstawić.
Nawyk jest najczęściej działaniem automatycznym i trudnym do porzucenia (automatyzacja myśli) dzięki któremu radzimy sobie w codziennym życiu.
I tak automatyczne procesy myślowe, są (najczęściej) przyczyną automatycznych oraz niepożądanych zachowań.

Fundamentalnym celem w zmianie nawyku, jest tzw. "włączenie myślenia" w jaki sposób utrwalone wzorce myślowe, wpływają na nawyk - dzięki temu nabywa się umiejętność uzyskania kontroli nad nawykiem.

Pierwszym krokiem w zmianie nawyku, jest zbudowanie świadomości tego nawyku; gdyż czynności wykonywane u Pana Syna są nawykowe, bez udziału świadomości.
Ważnym jest by zidentyfikować zachowania (tzw. wyzwalacze nawyku) poprzedzające nawyk obgryzania.

Z przesłaniem dla Pana i Syna Tego, Co jest najbardziej teraz potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605