Jak oduczyć się nawyku obgryzania paznokci?

Witam, mój chłopak namiętnie gryzie, obgryza skórę wokół palców. Ma przez to poranione palce, czasem nawet do krwi. Zaklejałam mu palce plastrami - nie pomogło, czy są może jakieś środki o gorzkim smaku, jakim można posmarować mu palce żeby oduczył się tego nawyku?

Dzień dobry!

Tak, istnieją np. bezbarwne lakiery do paznokci o gorzkim smaku.
Kluczowe dla poradzenia sobie z każdym niezdrowym nawykiem jest jednak przede wszystkim uświadomienie go sobie (czy sam chłopak zauważa problem?), realne pragnienie zmiany (czy sam chce i stara się przestać obgryzać palce?), dobra motywacja, a także uświadomienie sobie przyczyn i mechanizmów problemu (np. że jest to zachowanie mające na celu obniżenie napięcia emocjonalnego, radzenia sobie ze stresem) - dopiero z tymi wszystkimi czynnikami pomocne mogą być dodatkowe ułatwienia np. gorzki lakier.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Obgryzanie paznokci często występuje na tle nerwowym więc warto zastanowić się co tak naprawdę jest przyczyną takiej reakcji i jak można ja wyeliminować. Istnieją oczywiście preparaty dostępne w aptece o gorzkim smaku, którymi maluje się płytkę paznokcia natomiast trzeba pamiętać by robić to po każdym myciu rąk.

Pozdrawiam serdecznie.