Jak oduczyć się potrzeby aprobaty innych ludzi?

Dzien dobry, Chcialabym sie dowiedziec w jaki sposob moglabym sie oduczyc potrzeby aprobaty innych ludzi oraz co pomoglobymi w lepszym poznaniu siebie i swoich potrzeb. Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Aby uwolnić się od aprobaty ludzi, potrzebna jest świadoma praca nad własnym
rozwojem wewnętrznym, najczęściej jest to trwający proces, wymagający zaangażowania i uwagi.

Samopoznanie można osiągnąć w trakcie procesu terapeutycznego rozwojowego lub poprzez uczestnictwo w treningach i warsztatach rozwoju osobowości, takich jak joga, medytacja, techniki relaksacyjne, treningi wrażliwości, asertywności, poczucia własnej wartości i inne...

Z przesłaniem Pani tego, czego najbardziej potrzeba,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe wpływają na samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet i dlatego potrzebuje Pani wzmocnień zewnątrz, aprobaty innych, to jak będzie się Pani czuła zależy od innych. Zalecałabym przekierować poczucie kontroli do wewnątrz. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu.
Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy, badania pokazują, że negatywna ocena siebie predysponuje do stanów depresyjnych.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, chęć aprobaty społecznej, akceptacji jest naturalna. Ważne na ile wpływa ona na poziom i na budowanie samooceny i samoakceptacji. Warto skorzystać z psychoterapii, zaangażować się w poznanie siebie, swoich mocnych stron aby ocena innych nie wpływała na Pani samopoczucie.
Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Panią
Fakt, że dostosowujemy swoje zachowanie do tego,
czego oczekują od nas inni, robimy coś, czego nie chcemy
robić lub nie robimy niektórych rzeczy, które chcielibyśmy robić,
zmieniamy swoje plany i marzenia, uzależniając w ten sposób
swoje życie od opinii innych, wynika najczęściej z lęku
przed odrzuceniem niezaspokojonej (zwykle w dzieciństwie) potrzeby
miłości i niskiej samooceny.
Nieadekwatna samoocena, nadmierna samokrytyka i brak wiary
w swoje możliwości, negatywnie wpływają na wszystkie obszary
funkcjonowania i sprawiają, że odczuwa Pani dyskomfort
i nie potrafi cieszyć się życiem.
W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia,
tworzy Pani w umyśle wypaczony obraz samej siebie,
co pogłębia jedynie niską samoocenę oraz poczucie
frustracji i przygnębienia.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,
dotrzeć do źródła Pani niskiej samooceny i uzależnienia swojego życia
od opinii innych i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Przede wszystkim ważne jest , żeby odzyskała Pani równowagę
wewnętrzną, odbudowała pozytywny obraz siebie, wzmocniła
poczucie własnej wartości i zbudowała własną niezależność.
Jeżeli tego Pani nie zrobi, będzie Pani czuła się uzależniona od tego,
co ktoś o Pani myśli czy mówi (każdy z Pani otoczenia może mieć
inne zdanie i zmieniać je zależnie od sytuacji , zatem nie zdoła Pani
wszystkich usatysfakcjonować), a każda nieprzyjemna uwaga
będzie powodowała dyskomfort wewnętrzny, sprawiała ból,
potęgowała Pani złe samopoczucie, obniżała Pani poczucie własnej wartości
i może doprowadzić do nerwicy lub innych zaburzeń.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wzmocnić poczucie własnej wartości, a także poznać swoje możliwości
i potrzeby oraz spojrzeć na siebie i na innych ludzi z odpowiedniej
perspektywy, co następnie pozwoli Pani nawiązywać i utrzymywać
satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl