Jak odzwyczaić 13-miesięczne dziecko od spania z rodzicami?

moje 13-miesieczne dziecko niecale 2 miesiące temu przechodzilo Krup w czasie choroby spal po pol godz wtulony we mnie od tamtej pory nie chce spac w lozeczko tylko z nami w lozku jak można w delikatny sposób oduczyć go spania w lozku a żeby spowrotem zasypial we własnym łózeczku

Są różne opcje, ale czy ze względu na zdrowie psychiczne dziecka warto naciskać na spanie osobne? Może dobrze byłoby postarać się zrozumieć, czego teraz dziecko potrzebuje. Warto wsłuchać się w potrzeby dziecka. Najważniejsze na tym etapie rozwoju dla dziecka, jest zbudowanie w nim poczucia bezpieczeństwa i dostarczenie takich warunków, aby dziecko mogło rozwinąć w sobie ufność, zaufanie do rodziców i innych ludzi. Dać to może Pani poprzez przytulanie, samą bliską obecność. Może więc warto choćby przez kilka miesięcy pozwolić dziecku zaspokoić potrzebę bliskości. Ono jest bezradne. Macie tez swoje potrzeby. Jednak jesteście dorośli, więc sobie poradzicie w tej sytuacji.

Mam wrażenie, że trochę boi się Pani, że jeśli dziecko będzie samo i zacznie płakać, to że wyrządza mu Pani krzywdę. Czy nie jest tak, że więcej lęku jest w Pani, a nie w dziecku, co oczywiście dziecko wyczuwa? :) To jest okres separacji , do 3 r.ż. przyzwyczajanie dziecka do spania w łóżeczku jest dla niektórych łatwe, dla innych bardzo trudne. Ale to naturalna kolej rzeczy. Proszę odzwyczajać dziecko normalnie, stopniowo, lub tak, jak to Pani zrobiła wcześniej. Zamiast nosić, to usypiać na kolankach, odkładać. Jak zapłacze, to utulić, itd. Kiedy rodzice są spokojni - dzieci też są spokojne. Powodzenia.

Konsekwentnie i z miłością. Oznacza to, żeby nie robić więcej wyjątków, ale (na początku) za każdym razem, gdy malec potrzebuje przytulenia czy pocieszenia go przytulic, czy coś powiedzieć. Troszkę dłużej pobyć przy maluszku, gdy zasypia, głaskać go (żeby czul kontakt), ale z każdym dniem odrobinkę skracać czas. Można tez zaproponować coś atrakcyjnego, nowego co mogłoby się wydarzać, gdy maluszek będzie spał sam (np rano zrobimy coś, co dziecko lubi , a co jest zarezerwowane tylko na ta okazję albo w łóżeczku malca umieścić coś, co by go zachęciło do pobytu tam, a zarezerwowane było tylko na czas zasypiania).

Witam, 13-miesięczne dziecko jest jeszcze bardzo małe (wiem, że to truizm) i potrzeba przytulania się do rodziców jest naturalną i bardzo podstawową potrzebą. Zastanawiam się, po co tak wcześnie uczyć dziecko spać osobno. Przyjdzie jeszcze na to czas. Rozważyłbym przenoszenie dziecka do jego łóżeczka, gdy już uśnie. Tak, żeby i ono mogło przytulać się do Państwa, i żeby Państwo mogli być ze sobą bez dziecka. Pozdrawiam