IMOVANE, jak odzwyczaić się od brania tego leku nasennego?

Dzień dobry. Cztery lata temu dopadła mnie depresja, nie mogłam spać, miałam poczucie winy. Zgłosiłam się do psychiatry, która przepisała mi lek na sen STILNOX. Brałam go przez 2 lata, ale po jakimś czasie zaczął niewiele pomagać, budziłam się często w nocy. Na następnej wizycie lekarz zapisała mi IMOVANE, po nim spałam bardzo dobrze, początkowo to nawet wystarczało 1/2 tabletki, ale potem musiałam zwiększać, by był jakiś skutek, wczoraj np. wzięłam aż 2 i 1/2 tabletki, wówczas dopiero zasnęłam. Imovane biorę czasami także w dzień, aby móc trochę pospać i zapomnieć o kłopotach, dzisiaj o 12 w południe wzięłam 2 tabletki i spałam do 15, oprócz leku nasennego biorę także amitriptilinę (lek psychotropowy). Mam dużą rodzinę, której jestem bardzo potrzebna i bardzo chciałabym przesypiać noce normalnie bez proszku i w nocy, i w dzień. Próbowałam z tym walczyć, ale bez skutku. IMOVANE biorę codziennie od dwóch lat. Amitriptilinę biorę także od dwóch lat, ale w minimalnej ilości. Proszę pomóc mi wyjść z tego uzależnienia.

Szanowna Pani,

Imovane jest lekiem nasennym o dużym potencjale uzależniającym, w związku z czym nie nadaje się do przewlekłego stosowania. Opisana przez Panią konieczność zwiększania dawki, aby uzyskać skutek w postaci zaśnięcia jest problemem, z którym boryka się wielu chorych. Oto kilka rad, które pomogą Pani wyrwać się  ze szponów uzależnienia od leku:

- podstawowa zasada: nie śpimy w dzień,  nawet gdy jesteśmy bardzo zmęczeni,
- nie zażywamy tabletek Imovane w dzień - NIGDY!
- proszę spróbować zażywać na noc tylko 1 tabletkę leku, nawet jeśli pierwsze noce będą nieprzespane,
- proszę pamiętać o higienie snu: nie kładziemy się spać zbyt późno, pół godziny przed położeniem się do łóżka staramy się wyciszyć - nie oglądamy telewizji, pijemy ziołową herbatkę uspokajającą, np. melisę,
- proszę stosować się do zasady: łóżko służy do snu i innych czynności fizjologicznych (seks), nie służy natomiast do czytania, jedzenia i oglądania telewizji,
- jeśli uda się Pani zasypiać na 1 tabletce Imovane - to już sukces,
- teraz trzeba pójść o krok dalej: przyjmujemy Imovane co drugi dzień,
- jeśli biorąc Imovane co drugi dzień, udaje się przespać noc bez leku, to znak, że można już lek całkowicie odstawić.

Życzę powodzenia w odstawianiu i dalszych dobrze przespanych nocy!

Magdalena Mroczek

Imovane czyli zopiklon to lek nasenny z grupy imidazopirydyn, który oddziałuje na kanał chlorkowy. Lek ten stosowany jest w doraźnym leczeniu bezsenności, nie powinien być zażywany jednak przewlekle. Zazwyczaj stosuje się go jedynie przez kilka dni. Nie powinno się stosować go dłużej niż 2 tygodnie, a maksymalnie 4 tygodnie. Co do dawkowania, to zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę bezpośrednio przed snem. Zopiklon to mocny lek, nie powinno się przekraczać zalecanego dawkowania.

U Pani doszło już najprawdopodobniej do rozwoju uzależnienia. Lek ten należy odstawić, trzeba to jednak robić powoli i najlepiej pod kontrolą lekarza, tak żeby nie doszło do wystąpienia objawów odstawiennych. Można zacząć od przyjmowania jednej tabletki na noc, a potem stopniowo zmniejszać dawkę np. co trzecią noc nie przyjmować tabletki. Może Pani zgłosić się do psychiatry lub do poradni leczenia zaburzeń snu, które działają w niektórych miastach.

Zaburzeń snu nie powinno leczyć się od razu farmakologicznie, a najpierw zadbać o właściwą higienę snu. Należy chodzić spać o regularnych porach, nie jeść bezpośrednio przed snem, nie oglądać w łóżku telewizji ani nie pracować na komputerze. Jeśli pomimo tego, nadal występują zaburzenia snu można spróbować ziołowych herbatek zawierających np. ekstrakt z melisy, w celu uspokojenia. Następnie, jeśli to nie podziała, można pomyśleć o leczeniu farmakologicznym zaburzeń snu. Odpowiedni lek wybierze psychiatra. Istnieją leki o działaniu nasennym bez tak silnego działania uzależniającego, które można przyjmować przewlekle.