Jak odzyskać pewność siebie?

Witam, mam 18 lat i piszę tutaj, ponieważ nie mam już gdzie z tym się zwrócić i komu o tym powiedzieć, a jestem już zmęczony tym wszystkim, ale do rzeczy. Mój problem wygląda następująco: w gimnazjum byłem pewną siebie osobą, nie miałem problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, byłem dosyć radosny i potrafiłem wykorzystywać wolny czas i nie miałem oporów by wychodzić do ludzi. Wszytko było jakieś takie bardziej kolorowe, ale od czasu gdy poszedłem do szkoły średniej, mniej więcej tak w zimie, miałem dosyć nieprzyjemne przeżycie, mianowicie zostałem obrażony i upokorzony przez jednego z uczniów, ale najlepsze jest to, że wcześniej nie pozwolił bym sobie na to nigdy i jestem pewny ze potrafiłem bym sobie z tym zdarzeniem poradzić, ale jakoś wtedy dopadł mnie tak jakby paraliż, czułem się bezsilny. Od tamtego czasu utraciłem pewność siebie, nie potrafię być już w centrum uwagi i jestem teraz jak taka szara mysz, na dodatek wpadłem w kompleksy i czasami mam dziwne lęki i obawy przed wyjściem z domu - nie wiem sam już co mam robić, jak mogę sobie z tym poradzić? Tak bardzo bym chciał znowu być pewnym siebie człowiekiem, bo coraz bardziej czuję jak mnie to wszytko ogranicza, a gdzieś w głębi siebie wiem, że stać mnie na dużo więcej. Bardzo proszę o jakaś fachową radę.

Witam!
Chciałabym, abyś pamiętał, że to co się dzieje w Tobie oczywiście można przepracować, ale bez uświadomienia sobie dlaczego tak się zachowałeś będzie trudno. Dlatego zachęcałabym Cię do rozmowy z kimś dorosłym, albo do wizyty u psychologa.
Warto, abyś pamiętał, że czasami potrzebujemy czasu na to, aby pogodzić się z pewnymi rzeczami, tym bardziej jeżeli nie były one przyjemne dla nas. Proponowałabym, abyś nie przejmował się tym, co ktoś powiedział na Twój temat, ponieważ pewnie wiesz, że czasami mówimy pewne rzeczy pod wpływem emocji, które niekoniecznie są prawdziwe. Zastanów się jakie masz mocne strony i postaraj się je rozwijać. Koncentruj się na tym co pozytywne w Tobie.
Pozdrawiam