Jak odżywiać się, by pobudzić tarczycę do pracy?

Witam, mam 33 lata i ostatnio większość wolnego czasu spędzam w gabinetach lekarskich. Do niedawna prowadziłam bardzo aktywny tryb życia. Ćwiczyłam (lekki trening siłowy i aerobowy) 3-4 razy w tyg. Od połowy ub. roku przytyłam (nie zmieniając trybu życia) ok. 5-6 kg. W czerwcu ubiegłego roku zaczęły się bóle głowy, które w sierpniu doprowadziły do utraty przytomności. Rezonans wykazał niewielkie (0.5 cm) niedokrwienie w mózgu. Podobno to nic groźnego. Od sierpnia jednak dostałam zalecenie regularnego mierzenia ciśnienia (do niedawna byłam niskociśnieniowcem). Niestety puls (w spoczynku, niekoniecznie w męczącej czy stresującej sytuacji) potrafi nagle podskoczyć do 128, a i ogólnie ciśnienie z naprawdę niskiego stało się normalne do 130/85. Zdarza się też, że puls wynosi ok. 80, a ciśnienie też oscyluje ok. 100/70.

Drążąc temat zdrowia, sprawdziłam poziom prolaktyny (górna granica normy) oraz TSH (2,9) oraz FT3 i FT4 - idealny środek normy. Przede mną terapia Euthyroxem, który niestety może jeszcze bardziej pobudzić serce do szybszej pracy. Czy jednak mój wysoki puls może wynikać z samej niedoczynności? Nie ukrywam, że trochę przeraża mnie wizja jeszcze szybszego pulsu. Jest jeszcze kwestia mojej „laktoovowegetriańskiej” diety. Wiem, że soja oraz warzywa z głąbami nie są specjalnie wskazane, choć w sumie (poza soją) nie wiem, dlaczego? Czy jest jakaś dieta, która faktycznie może choć trochę pobudzić tarczycę do działania? Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.

Witam!

Na podstawie przedstawionego opisu objawów klinicznych oraz przeprowadzonych badań trudno stwierdzić niedoczynność tarczycy. TSH jak również wolne hormony znajdują się normie. Stężenie prolaktyny może wzrastać w niedoczynności tarczycy, ale również w innych sytuacjach, fizjologicznych. Wobec tego nie rozumiem z jakiego powodu planowane jest leczenie substytucyjne l-tyroksyną. Jeśli chodzi o leczeniem l-tyroksyną to powinno dążyć się do uzyskania stanu eutyreozy, czyli prawidłowej czynności tarczycy. Nadmiar hormonów może powodować przyspieszenie częstości akcji serca. W niedoczynności zazwyczaj dochodzi do bradykardii, czyli zmniejszonej częstości akcji serca. Opisana zmiana niedokrwienna w mózgu nie powinna być istotna klinicznie. Jeśli chodzi o wymienione warzywa, to istotą jest wysoka zawartość tzw. goitrogenów. Goitrogeny są substancjami anty-odżywczymi, które utrudniają przyswajanie jodu z posiłków. Niedobór jodu osłabia działanie tarczycy, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Goitrogeny występują w produktach spożywczych powszechnie wykorzystywanych w naszej kuchni. Znajdują się w brukselce, kalafiorze, kapuście, soi i brokułach. Jeśli chodzi o odwrotny efekt to nie istnieje w tej chwili dieta pobudzająca czynność tarczycy. Proponuję skonsultować problem z endokrynologiem, konieczne jest dokładne badanie kliniczne i ewentualne badania dodatkowe. W tej chwili trudno powiedzieć coś więcej na temat przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!