Jak ograniczyć władzę osobie uzależnionej od alkoholu?

Powiem tak. Mam 20 lat. Mój ojciec pił już zanim się urodziłem. W domu był prawdziwy horror gdy bylem młodszy. Ojciec podnosił rękę na mamę a ja musiałem patrzeć jak poniewiera bezbronną mamą. Nic nie mogłem zrobić. Płakałem przez niego codziennie. Teraz już się go nie boję ale co z tego skoro on mnie też się nie boi. Był już na terapiach kilka razy w szpitalach i był umierający. Te wszystkie terapie i leczenia są gówno warte i nie przynoszą najmniejszych efektów. Wy mi powiedzcie jak go ubezwłasnowolnić albo coś w tym stylu po prostu tak żeby pozbyć się go z domu raz na zawsze. Biłem się z nim już kilka razy ale obiecuję jak nie powiecie mi jak się go pozbyć to kiedyś albo ja zabiję jego albo siebie przyżekam.

Witam,
myślę, że w takiej sytuacji Pana najlepiej byłoby gdyby Pana rodzice rozwiedli się i podzielili majątek. Następnie każde z nich idzie w swoją stronę nie mając wobec siebie żadnych zobowiązań. Ubezwłasnowolnienie utworzyłoby między Wami zależność i odpowiedzialność ponieważ osoba ubezwłasnowolniona ma swojego opiekuna prawnego, który podejmuje wszystkie decyzje za nią. Ubezwłasnowolnienia dokonuje sąd na wniosek np osoby z rodziny. Ubezwłasnowolnić można osobę, która w wyniku choroby podejmuje nieracjonalne decyzje np dotyczące majątku - zaciąga pożyczki, wyprzedaje majątek, podpisuje ryzykowne umowy. Wtedy aby uchronić majątek oraz chorującą osobę przed odpowiedzialnością karną przeprowadza się proces o ubezwłasnowolnienie.
Myślę, że w Waszym przypadku byłoby to trudne, bo przemoc wobec najbliższych nie jest argumentem przemawiającym za ubezwłasnowolnieniem. Możecie założyć ojcu niebieską kartę ale w praktyce niestety niewiele ten proceder daje. Najlepiej jest rozstać się formalnie, emocjonalnie i fizycznie z pijącym oprawcą.
Powodzenia!

Witam,

pomoc można uzyskać w placówkach interwencji kryzysowej, przemoc fizyczną można zgłosić na policji, co pozwoli na wszczęcie procedury niebieskiej karty oraz programu naprawczego.

Pozdrawiam serdecznie