Jak opanować lęk i stres wywołany rozmową z ludźmi?

Witam Mam ogromny problem z rozmawianiem z innymi ludzmi.Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę jak byłem w pierwszej klasie. Pamietam to jakby to było wczoraj miałem się spytać Nauczyciela czy możemy wyjść na dwór ale poszedłem do pokoju i jak wszedłem do pokoju to dziwnie się poczułe zaczeło mi się krecic w głowie i pszeszły mnie dziwne dreszcze nic nie mogłem powiedzieć to było dziwne jak bym nie umiał mówić.Wtedy zdałem sobie sprawe że mam z tym problem.Myślałem że jak będę starszy to samo prze

Witam, proponuję konsultację z psychologiem. Warto podzielić się z kimś Pana odczuciami związanymi z kontaktami społecznymi. Sytuacja trwa już długo, ważne aby Pan uzyskał wsparcie. Sytuacja którą Pan opisuje to fobia społeczna (SAD). To strach przed oceną i nie jest to rzadkie zaburzenie, bo dotyka ok. 10% populacji. Warto podjąć terapię aby nabrał Pan pewności siebie, nauczył się metod które pozwolą zwalczyć lęk. Jest to proces, który wymaga czasu,natomiast przynosi bardzo dobre efekty. Ośrodek NFZ:
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Może zapoznać się Pan również z książką:
"Pokonać lęki i fobie", Bemis Judith, Barrada Amr:
http://www.empik.com/pokonac-leki-i-fobie-bemis-judith-barrada-amr,p1050986218,ksiazka-p
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Wyobrażam sobie, że taka trudność rozmowy u Pana, może powodować duży dyskomfort.
Bardziej skupia się Pan wtedy na swoim odczuwaniu, co Pan czuje, a mniej na rozmowie, zamiast cieszyć się tą rozmową.

Jeśli miałby Pan możliwość, to bardzo pomocne byłoby podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej, która sprawdza się w tego typu lęku.
Może być w ramach NFZ- tu ( skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu) albo prywatnie, albo online.

Zachęcam Pana do uczestnictwa w szkoleniach, z poczucia własnej wartości, z autoprezentacji, czy z asertywności- wymagają trochę wysiłku, jednak warto.

Proszę nie czekać i zadbać o siebie i swój rozwój,
Irena Mielnik-Madej