Jak opanować lęk przed ciemnością?

Witam Pani Doktor . Mam 27l a boję się ciemności ,co robić ? ,jak sobie z tym poradzić ??. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry!

Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa i zebranie większej ilości informacji, żeby zrozumieć, jakiego rodzaju jest to strach/ lęk, jak często i w jaki sposób się objawia, jak silne są jego objawy, z czym może się wiązać i z czego wynikać itp.
Proszę osobiście skonsultować się np. w Poradni Zdrowia Psychicznego w swoim mieście.

Pozdrawiam!

Witam,
lęki, w tym również te związane z ciemnością mogą mieć różny charakter. Najczęściej wynikają one z negatywnych wyobrażeń, czy myśli. Niemniej postawienie dokładnej diagnozy, w której zostaną określone czynniki związane z Pana lękiem jest bardzo istotne. Można zrobić to tylko w czasie indywidualnej konsultacji. W zależności od nasilenia Pana symptomów zachęcam do skorzystania z konsultacji z psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Nie ma jednej recepty na to, jak poradzić sobie z lękiem przed ciemnością. Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie Pani problemu, odszukanie przyczyny, dla której tak się dzieje. Dlatego radzenie sobie z problemem, o którym Pani pisze, warto rozpocząć od konsultacji z psychologiem / psychoterapeutą. W zależności od charakteru lęku i podejrzewanej przyczyny, specjalista zaproponuje Pani sposób leczenia.