Jak opanować myśli i stany depresyjne?

Witam.moim problemem jest moja psychika.chodzi o to,ze nie daje rady sobie ze swoimi myslami.dwa razy do roku w okresach takich depresyjnych,zawsze dokladnie mnie jakas natretna mysl.sama siebie czasem nie poznaje,robie sie taka obojetna na wszystko,placzliwa,nie radze sobie ze soba,nic mnie nie cieszy.mam sporo obawiazkow i czasem nawet udaje mi sie byc normalną.trwa to do 3mcy po czym przechdzi i za jakis czas to samo.nie radze sobie z tym i przez to psuje sie moja rodzina.jak z tym sobie radzic

Dzień Dobry Pani,

Proszę nie czekać i sięgnąć po pomoc specjalistyczną do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Może Pani skorzystać z konsultacji w gabinecie prywatnym lub w placówce NFZ (https://zip.nfz.gov.pl/GSL/), w tym przypadku potrzebne będzie skierowanie które może wystawić lekarz rodzinny. Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Bardzo możliwe że to z czym się Pani boryka to tzw. "depresja sezonowa", skoro zdarza się cyklicznie o podobnych porach roku. Depresja sezonowa czyli sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD) to zaburzenie depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Objawy zakłócają emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie człowieka i są bardzo uciążliwe. Występują codziennie lub prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. Ponadto, powtarzają się cyklicznie przez minimum dwa lata. Najczęstszymi objawami są:
- uczucie smutku, pustki, lęku, niepokoju
- uczucie przewlekłego przemęczenia
- obniżona aktywność, brak motywacji i inicjatywy do działania
- wzmożona senność z jednoczesnym pogarszaniem się jakości snu, ospałość, trudności z porannym wstawaniem
- zwiększony apetyt, szczególnie związany z większym spożywaniem węglowodanów; często zwiększanie się masy ciała
- osłabienie popędu seksualnego
Zwykle występują także inne charakterystyczne dla depresji objawy, takie jak:
- nadmierna drażliwość
- anhedonia – utrata zdolności przeżywania radości z drobnych, codziennych zdarzeń; a nawet unikanie przyjemności
- poczucie beznadziejności
- problemy z pamięcią, jasnością myślenia, koncentracją uwagi
- problemy z wykonywaniem codziennych czynności
- utrata energii, sił witalnych
- utrata zainteresowań, zobojętnienie
- niechęć do pracy i funkcjonowania w społeczeństwie
- myśli samobójcze
Jeśli rozpoznaje Pani powyższe objawy u siebie warto nie czekać i zasięgnąć pomocy specjalisty- psychoterapeuty oraz psychiatry, który w razie potrzeby dobierze odpowiednie leki.

Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl