Jak osobie chorej na depresję dodać energii?

W jaki sposób osobie w depresji (głównymi Objawami brak energii motywacji bezsens,zero emocji,rozpacz,anhedonia)dodać energii?? leki minimalnie albo w ogóle nie poprawiają stanu chorego.A to i tak tylko na chwilę.Wypróbowane kilkanaście/dziesiat leków.Jeśli ktoś leży i kilka miesięcy się nie myje bo nie ma na to siły,ma takie osłabienie,a ogromny wysiłek jak umycie się powoduje wymioty omdlenia.nie ma siły mówić ani terapeuci ani szpitale nie pomogli,wyniki badań ok,choroby somatyczne wykluczone

Czasami potrzeba wiele prób, aby dobrać odpowiedni lek. Nie do końca rozumiem, czy pisząc o terapeutach, chodzi Panu o doraźną pomoc czy psychoterapię. Ta druga przynosi bardzo dobre efekty i jeżeli nie była jeszcze stosowana, to radziłabym spróbować. Istotne jest również, by była prowadzona przez osobę, której pacjent będzie w stanie zaufać.
Ważne jest oczywiście wsparcie bliskich, ale często niewiele mogą zrobić, bo depresja to, jak sam Pan zauważył, ciężka choroba. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego leczenia.
Niestety nie jestem w stanie więcej powiedzieć, nie znając szczegółów dotyczących tego konkretnego przypadku.

Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

W tej sytuacji, którą Pan opisuje moim zdaniem, ciężkiej depresji, konieczna byłaby hospitalizacja, po to aby pod stałą kontrolą ustawić leczenie. Może trzeba spróbować leczenia w jakimś innym miejscu...Jeżeli osoba jest tak słaba, trzeba ratować, bo może to być nawet zagrożenie życia.

Konieczne łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Leczenie bywa nieskuteczne, gdy choroba czemuś służy np. podtrzymaniu spójności rodziny. Proszę skonsultować się z psychoterapeutą systemowym.
Pozdrawiam serdecznie.