Jak otworzyć się na innych?

Nie mam depresji ,chociaż wcześniej miałam ,ale zauważyłam ,że się tylko nad sobą użalam i w tym powstał mój problem , mam 14 lat i jestem strasznie zamknięta w sobie , śmieje się i zachowuje normalnie ,ale nie potrafię powiedzieć o swoich problemach, i uczuciach ,oduczyłam dzielenia się z nimi. Wiem ,że nikogo to nie obchodzi ja zresztą też bo takie jest życie ,czuję się obrzydliwie samotna. Wiem ,że teraz się strasznie nad sobą użalam ,ale jak długo można wszystko co w nas siedzi tępić ?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Napisałaś w liście, że nie masz już depresji, ale wcześniej na nią chorowałaś. Pamiętaj jednak, że depresja w remisji może wrócić. Depresja jest zaburzeniem nastroju z tendencją do nawracania. Twoje aktualne samopoczucie jest niepokojące, gdyż stałaś się zamknięta w sobie, wycofana, skryta, nie potrafisz mówić o swoich uczuciach z innymi osobami. Twoje wycofanie, samotnictwo, unikanie kontaktów towarzyskich i dystans emocjonalny nie sprzyja wychodzeniu z depresji. Wręcz przeciwnie – takim zachowaniem możesz sobie tylko zaszkodzić. Czujesz się samotna, wyalienowana, pozbawiona przyjaciół, co może inicjować stany depresyjne. Jak otworzyć się na innych? Nie chodzi o to, by rzucać się w wir kontaktów czy imprez. Każdy człowiek jest inny. Możliwe, że Ty jesteś introwertyczką, która preferuje samotnictwo i nie przepada za tłocznymi imprezami. Niemniej jednak zawsze warto posiadać przyjaciela, jakąś bliską osobę, z którą można byłoby porozmawiać od serca. Takim przyjacielem może być nawet rodzic, np. mama. Możesz skorzystać też ze wsparcia pedagoga lub psychologa szkolnego albo zadzwonić pod jeden z numerów telefonów zaufania, np. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111 - http://www.116111.pl/).

Pozdrawiam i życzę powodzenia!